Društvo

Higijena bjelopoljske bolnice: Ljekari jedno, roditelji drugo

Pred Višim sudom u Bijelom Polju danas je, kako javlja Radio Crne Gore, iskazima svjedoka nastavljen glavni pretres protiv ljekara bjelopoljske Opšte bolnice koji se terete da su krivi za infekciju pet beba u novembru 2014, kada je jedna beba preminula.
Higijena bjelopoljske bolnice: Ljekari jedno, roditelji drugo
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Ginekološkinja bjelopoljske bolnice, Vesna Cvijović, u svom svjedočenju je navela da su i pored sprovođenih mjera dezinfekcije i deratizacije  na odjeljenju bili prisutni sitni insekti sa kojima se, kako je kazala, suočavaju gotovo sve bolnice.

Ona je danas ponovila juče iznijetu tvrdnju da ni sada, kao ni u vrijeme dešavanja u bolnici, nema utisak o dokazanosti infekcije.

“Na odjeljenju smo svakoga jutra imali sastanke na kojima smo razgovarali o svim pojavama i njihovom rješavanju. U vrijeme slanja beba za Podgoricu nije postojala sumnja da se sve to dešava zbog nedovoljne higijene na odjeljenjima, niti je bilo problema sa sporim zarastanjem rana, što se obično javlja kod porodilja, operisanih i ostalih rizičnih kategorija, istakla je Cvijović, koja je porađala u kritičnom periodu majke beba Karišik i Rakonjac i vodila trudnoću majke Ignjatović.

Njena koleginica, Angela Ćorić, je u to vrijeme u bjelopoljskoj bolnici radila honorarno kada je porodila majku bebe Knežević. Ona je kazala da je porođaj protekao uredno i da je beba rođena zdrava. Nije imala saznanja da se nešto neobično događa iako je na ginekološkom odjeljenju bila angažovana dva puta nedjeljno.

S njenom tvrdnjom da su na odjeljenju vladali zadovoljavajući higijenski uslovi, nije se složio otac preminule bebe Slaviša Knežević koji je upitao gdje se dijete moglo zaraziti ako su vladali takvi uslovi.

Ćorić koja je ranije obavljala iste poslove u nekim bolnicama u Crnoj Gori i Srbiji ostala je pri tvrdnji da stepen higijene ni u jednoj od tih ustanova nije bio bolji u odnosu na bjelopoljsku bolnicu.

Na pitanje kada se pojavila infekcija Ćorić nije imala odgovor.           

Sestra sa neonatološkog odjeljenja, Elvira Sijarić, ispričala je sudskom vijeću da je jedino kontakt imala sa bebom Karišik jer je tada, nakon dvanaestočasovne smjene, otišla na godišnji odmor. Sestra Sijarić je ispričala da je bebu Karišik liječila doktorka Jela Cimbaljević i da se ne sjeća da se načelnica Tahirović interesovala o zdravstvenom stanju bebe. Ona je još kazala da su zbog učestalosti transporta beba za Podgoricu početkom novembra 2014. održali sastanak gdje je napravljen plan rada oko organizacije transporta.

Nastavak suđenja zakazan je za 15. i 16. februar.

Radio Crne Gore

Portal Analitika