Abiznis

MPRR: Usvojena Deklaracija o upravljanju vodama u slivu Dunava

Nerazumijevanje ukupne slike klimatskih promjena, nedostatak sredstava, specijalističkih znanja i ograničeni istraživački kapaciteti neki su od najvećih izazova sa kojima se suočava Crna Gora, ocijenio je ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Predrag Ivanović.
MPRR: Usvojena Deklaracija o upravljanju vodama u slivu Dunava
Portal AnalitikaIzvor

On je to rekao u Beču gdje je učestvovao na ministarskoj konferenciji podunavskih zemalja na kojoj je usvojena Deklaracija o upravljanju vodama u slivu Dunava, koju je podržalo 14 zemalja, među kojima i Crna Gora.

Iz MPRR saopšteno je da je Ivanović, govoreći na Konferenciji, podsjetio da je Crna Gora usvojila novi Zakon o vodama kojim je preuzela okvirnu direktivu Evropske unije za vode i šest posebnih direktiva.

Ivanović je kazao da je završena Strategija za upravljanje vodama i urađeno oko 70 odsto planova upravljanja.

On je istakao značaj učešća Crne Gore u radu Međunarodne komisije za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR) kako zbog prenosa znanja i iskustva, tako i dijelu razmjene rezultata istraživanja.

“Crna Gora će nastaviti da podržava aktivnosti ICPDR. Istovremeno, očekujemo da se više naših mladih istraživača uključi u projekte koji se realizuju” kazao je Ivanović.

Upitan da prokomentariše izazove i koristi sa kojima se Crna Gora suočava u oblasti upravljanja vodama Ivanović je kazao da je najveći, ne samo u oblasti upravljanja vodama, promjena načina razmišljanja.

"Takođe, veliki izazov predstavljaju: nerazumijevanje ukupne slike klimatskih promjena, nedostatak sredstava, specijalističkih znanja i ograničeni istraživački kapaciteti", rekao je Ivanović.

On je naveo da su prednosti koje Crna Gora ima od međunarodne saradnje u oblasti upravljanja vodama podizanje standarda i svijesti građana o značaju životne sredine, veći kvalitet životne sredine i prostor, prije svega za mlade ljude, da nastave edukaciju u ovoj zahtjevnoj oblasti.

Ministar poljoprivrede Austrije Andre Ruprehter kazao je da zadovoljan saradnjom sa Crnom Gorom navodeći da je posebno dobra u oblasti poljoprivrede, posebno u održivoj poljoprivrednoj proizvodnji i razvoju ruralnih područja.

"Razvili smo dobru razmjenu informacija, eksperata i poljoprivrednih proizvođača. Sve to zasniva se na memorandumu o razumijevanju koji sam potpisao sa Vašim ministrom Ivanovićem", naveo je Ruprehter.

I Pomoćnik ministra poljoprivrede Slovačke Vojtech Ferenc zadovoljan je saradnjom sa Crnom Gorom.

“Više puta smo se sreli sa predstavnicima Crne Gore i razgovarali o zaštiti od poplava, razmjeni podataka i iskustava, posebno onih koje ima moja zemlja kada su u pitanju rijeke i jezera. Takođe, naša saradnja u oblasti poljoprivrede je veoma dobra, posebno u oblasti voćarstva i vinogradarstva”, kazao je Ferenc.

Ivanovića tri su važna razloga dolaska crnogorske delegacije u Beč.

On je objasnio da je prvi razlog što su nakon dvije godine rada potpisani dokumenti o vodnim osnovama za rijeke koje pripadaju Crnomorskom slivu i da su oba veoma važna za sjever Crne Gore.

Ivanović je kazao da je drugi razlog ministarska deklaracija kojom su postavljeni principi i okvire međusobne saradnje od 2016. do 2021.

"Treći razlog je uspostavljanje novih i jačanje postojećih oblika bilateralne saradnje kojima želimo da otvorimo vrata mladim ljudima za nastavak obrazovanja i poljoprivrednim proizvođačima da posjete što više zemalja EU kako bi se upoznali sa konkurencijom, standardima i naučili kako da unaprijede svoja gazdinstva” kazao je Ivanović.

Pored zemalja članica ICPDR, ministarskom samitu prisustvovali su predstavnici velikog broja međunarodnih organizacija iz oblasti vodoprivrede.

Portal Analitika