I u izvještaju za 2015. Danska je zemlja sa najnižom korupcijom , dok su najkorumpiranije zemlje Sjeverna Koreja i Somalija.
U izvještaju se između ostalog navodi da korupcija i dalje predstavlja veliki izazov za zemlje na Balkanu i da je u korak prati i politička represija.
U poređenju sa 2014. godinom, balkanske zemlje zabilježile napredak, sa manjim indeksima percepcije korupcije. U region u borbi protiv korupcije najviše je napredovala Crna Gora, zatim Hrvatska za 11 mjesta, Srbija i Kosovo za sedam i BiH za četiri mjesta.
Najmanje korumpirane zemlje su Finska, Švedska, Novi Zeland, Holandija, Norveška, Švajcarska, Singapur, Kanda, Njemačka, Velika Britanija.
S druge strane, zemlje sa visokom korupcijom su Haiti, Venecuela, Irak, Libija, Angola, Južni Sudan, Sudan, Avganistan.
U posljedne četiri godine veliki pad zabilježile su Libija, Australija, Brazil, Španija i Turska, dok su izvjestan napredak u borbi protiv korupcije ostvarile Grčka, Senegal i Velika Britanija.
Korupcija se mjeri pokazateljima kao što su sloboda medija, transparentnost javne potrošnje, koncentracija vlasti, zatim da li je pravosuđe nezavisno i pravi li razliku između bogatih i siromašnih.
Indeks percepcije korupcije baziran je na mišljenjima eksperata koji se bave proučavanjem ovog problema.
RTCG