Abiznis

Žugić: Imamo novac za prvu isplatu majkama, ne isključujem rebalans

Ministar Finansija Radoje Žugić kazao je da u budžetu postoje sredstva za isplatu prve mjesečne naknade majkama sa troje i više djece. "Nećemo dozvoliti da bilo koja obaveza trpi, odnosno da ne bude isfinansirana", kazao je ministar nakon sjednice Vlade.
Žugić: Imamo novac za prvu isplatu majkama, ne isključujem rebalans
Portal AnalitikaIzvor

Na pitanje da li Vlada planira rebalans budžeta, s obzirom da se pojavio problem obezbijeđivanja više novca za isplatu naknada majkama sa troje i više djece, Žugić je odgovorio da postoji problem u dijelu održivosti.

"Ako je to moguće, zabranio bih svakome da donosi bilo kakav zakon bez analize fiskalnog uticaja. Moramo znati da li imamo, za ono što kreiramo kao nova prava, potporu u materijalnim mogućnostima naše države, odnosno u realnom i fiskalnom kapacitetu kompanija i stanovništva", kazao je Žugić.

Kada je u pitanju rebalans, on je rekao da će Ministarstvo pratiti sve aspekte.

"Ukoliko se javi potreba, svakako se mora ići na zakonito poslovanje u dijelu javnih finansija, ali imamo i kategorije ranijeg otpuštanja sredstava pa ćemo da sagledamo u kojoj mjeri se realizuje budžet", objasnio je Žugić.

Povećan stepen naplate javnih prihoda za tri godine

Vlada je kroz brojne mjere fiskalne konsolidacije, u periodu od 2013. do prošle godine, ostvarivala prosječno godišnje povećanje stepena naplate javnih prihoda od 16,1 odsto, ili ukupno u trogodištu oko 48 odsto, saopštio je Žugić.

Od 2013. do prošle godine ostvarivano je prosječno godišnje povećanje stepena naplate javnih prihoda od 16,1 odstoOd 2013. do prošle godine ostvarivano je prosječno godišnje povećanje stepena naplate javnih prihoda od 16,1 odsto

"Riječ je o snaženju u naplati javnih prihoda što u apsolutnom izrazu iznosi 543,1 milion eura. To je ogroman novac koji je naplaćen u odnosu na prethodni period. To je novac kojim je podstaknut elemenat stabilnosti i liječenja nekih ranjivosti, ali i elemenat koji ukazuje da je neophodno nastaviti proces stalne konsolidacije", rekao je Žugić nakon sjednice Vlade na kojoj je razmatran dokument pod nazivom Pregled i analiza ostvarenja izvornih prihoda od 2013. do prošle godine.

Žugić je rekao da je u tom periodu zabilježena prosječna stopa rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 3,1 odsto.

"Proces fisklane konsolidacije treba da podrazumijeva donošenje novih mjera, smanjivanje neproduktivne javne potrošnje na rashodnoj strani i dovođenje tekuće potrošnje u dijelu deficita budžeta do ravnoteže,", kazao je Žugić.

Naredna godina, prema njegovim riječima, je godina u kojoj se mora imati ravnoteža u tekućoj, ali i dozvoljeni deficit u kapitalnoj potrošnji.

Vlada je danas razmatrala i pitanje koje, kako je naveo Žugić, postaje sve više aktuelno, a odnosi se na isplatu neto zarada kod kompanija i preduzetnika.

"Stav vlade je ponovljen. Moramo da obezbijedimo jednake uslove za sve kompanije, odnosno moramo raditi na liječenju ranjvosti realne ekonomije koja se tiče konkurentnosti. Ako jedna kompanije na plaća, a druga plaća, onda direktno uzrokujemo nelojalnu konkurenciju i nefer okruženje, a istovremeno smanjujemo prihode u budžetu", saopštio je Žugić.

Premijer Milo Đukanović je sredinom decembra prošle godine saopštio da će Vlada ponovo predložiti da se nezakonitosti u vezi isplata zarada zaposlenima tretiraju kao krivično djelo, tako što će amandmanski djelovati na izmjene i dopune Krivičnog zakonika. Vlada je prije više od godinu inicirala pooštravanje sankcija za sve neuredne poreske obveznike. Međutim amandman kojim se ovo trebalo tretirati kao krivično djelo nije prihvaćen u parlamentu.

Žugić je rekao da očekuje da će se na prvoj narednoj sjednici Vlade preldožiti amandman kojim bi se uveo potpuniji red u tu oblast.

"To ne znači da ćemo, ukoliko osnažimo regulativu u tom dijelu, pogoršati položaj kompanija. Ovdje dobijaju svi, i zaposleni radnici i kompanije i država", smatra Žugić.

Zaposleni radnici dobijaju ostvarenje svojih prava, kompanije u smislu lojalne konkurencije i fer okruženja, a država ostvaruje veći stepen naplate javnih prihoda i stabilnije javne finansiije.

"Nije riječ o tome da se mora isplatiti zarada, ali ako isplatite jedan euro onda morate platiti i onaj pripadajući dio javnih prihoda na taj jedan euro neto zarade", objansio je Žugić.

Na taj način će se, kako je ocijenio, doći do harmonizacije regulatornog okvira i neće se popogoršati položaj bilo koje kompanije na tržištu. (Mina, Portal RTCG)

Portal Analitika