- EP izražava zabrinutost zbog planova Crne Gore da eksploatiše naftu i prirodni gas u Jadranskom moru i zbog uticaja bušotina na životnu sredinu, kvalitet vode i morske faune - navodi se u predlogu amandmana ova dva italijanska poslanika u EP.
Oni su pozvali Crnu Goru da se fokusira na obnovljive izvore energije i održivu energetsku politiku.
- Ponavljamo alarm u vezi podvodnog energetskog kabla Tivat-Peskara i štete koju može da prouzrokuje životnoj sredini - navode Kastaldo i Korao.
Poslanice „Zelenih“ Urlike Lunaček i Teri Rejntke navode da su zabrinute zbog plana Vlade da izgradi oko 80 hidroelektrana i njihovog potencijalnog uticaja na životnu sredinu.
U dijelu izvještaja u kojem se poziva na politički epilog „afere snimak“, Lunaček i Rejntke pozivaju na početak istrage i krivičnih gonjenja slučajeva na visokom nivou „uključujući navodne slučajeve pranja novca u Prvoj banci“.
- EP je zabrinut zbog odlaganja i blokade istraga u slučajevima kao što su „Telekom“ i KAP i poziva na njihovo brzo zaključivanje - navode u amandmanu.
Andrej Kovačev iz Evropske narodne partije navodi da Crna Gora treba da se pozabavi problemom male konkurentosti industrijskih i poljoprivrednih proizvoda kako bi bili spremni za evropsko tržište.
On takođe navodi zabrinutost što se „Crna Gora nije uskladila sa Trećim energetskim paketom i da nema napretka u razvoju tržišta gasa“.
Kovačev u odvojenom amandmanu primjećuje da međunarodna arbitraža u slučaju KAP-a i dalje nije okončana i da EP nastavlja da bude zabrinut zbog odgađanja okončanja stečajne procedure, jer je to kršenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
- Pozivamo vlast i uključene strane da dođu do održivog rješenja za KAP, ako je neophodno uz pomoć EU, u skladu sa SSP. Poziva na punu reviziju afere vezane za KAP, od njegove prodaje do danas - navodi Kovačev u predlogu amandmana.