Abiznis

Kovačević: Fokusiraćemo se na povećanje zaposlenosti i efikasno tržište rada

Ministarstvo rada i socijalnog staranja fokusiraće se na sprovođenje aktivnosti u cilju povećanja zaposlenosti, stvaranja efikasnog funkcionisanja tržišta rada i podsticanja formalizacije neformalnog zapošljavanja kroz dobro odmjeren balans podsticaja, prevencija i sankcija, saopštila je resorni ministar Zorica Kovačević.
Kovačević: Fokusiraćemo se na povećanje zaposlenosti i efikasno tržište rada
Portal AnalitikaIzvor

Ona je kazala da je politika zapošljavanja i rješavanje pitanja nezaposlenosti u ovom trenutku izazov za sve države Evropske unije (EU), regiona, pa i Crne Gore.

“Stoga Vlada sa posebnom pažnjom pristupa rješavanju ovog izazova. Politika zapošljavanja obuhvata širok opseg politika koje utiču na nivo zaposlenosti. U tom smislu reforme politika koje se sprovode u oblasti radnog zakonodavstva, obrazovanja, penzionog i poreskog sistema i ostalih politika, direktan su odgovor na rješavanje, ovog sve većeg izazova za države”, rekla je Kovačević u intervjuu agenciji Mina-business.

Ona je kazala da reforme u tim oblastima ne mogu dati svoj puni efekat bez povećanja konkurentnosti crnogorske ekonomije, kroz dalji razvoj fizičkog kapitala, razvoja industrijske strukture, stvaranje dobrog poslovnog okruženja i integrisanosti u globalne tokove.

“Zato su reforme i u ovom pravcu, koje sprovodi Vlada, dodatni odgovor na rješavanju pitanja povećanja zaposlenosti i rješavanja pitanja nezaposlenosti”, ocijenila je Kovačević.

Kada su u pitanju konkretne aktivnosti Ministarstva rada i socijalnog staranja za naredni period, kako je navela, strateški prioriteti i ciljevi politike zapošljavanja, koji u jednom dijelu obuhvataju i navedene prioritete, definisani su kroz Nacionalnu strategiju zapošljavanja i razvoja ljudskih resursa do 2020. godine.

“U tom smislu opšti cilj politike zapošljavanja, u pomenutom vremenskom okviru, je stvaranje optimalnih uslova za rast zaposlenosti i unaprijeđenje ljudskih resursa u Crnoj Gori”, dodala je Kovačević.

To, kako je kazala, dalje podrazumijeva sprovođenje mjera i aktivnosti koje će biti fokusirane na povećanje zaposlenosti i smanjenje stope nezaposlenosti, kroz unaprijeđenje poslovnog okruženja, rasta konkurentnosti i jačanje makroekonomske stabilnosti u cilju ubrzanja privrednog rasta kao glavnog generatora rasta zaposlenosti.

“Takođe, kroz mjere aktivne politike zapošljavanja koje su usmjerene prema većoj efikasnosti tržišta rada, doprinijeće se rastu zaposlenosti i smanjenju nezaposlenosti”, navela je Kovačević.

Posebna pažnja će, kako je poručila, biti usmjerena na unaprijeđenju kvalifikacija i kompetencija usklađenih sa potrebama tržišta rada, kroz unaprijeđenje znanja, vještina i kompetencija u cilju povećanja mogućnosti zapošljavanja i povećanja konkurentnosti kroz formalno obrazovanje, neformalno učenje i osposobljavanje, što bi trebalo da doprinese smanjenju kvalifikacionog jaza, odnosno između tekuće tražnje na tržištu rada i znanja i vještina na strani ponude rada.

“Poseban fokus je na promovisanju socijalne inkluzije i smanjenju siromaštva kroz unaprijeđenje socijalnih davanja i usluga socijalne i dječje zaštite, u cilju bolje pokrivenosti i aktivacije ranjivih grupa, integracije u obrazovanju i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, kao i na podsticanju uključivanja pripradnika ranjivih grupa na tržište rada”, precizirala je Kovačević.

Prema njenim riječima, da bi se ostvario zacrtani cilj do 2020. godine, godišnjim akcionim planovima će se utvrđivati prioritetne mjere i aktivnosti koje će dati najbolje rezultate u datim okolnostima.

Kovačević je, govoreći o Zakonu o strancima i efektima po crnogorsku privredu, kazala da je Ministarstvo rada, u čijoj je nadležnosti poglavlje 2 Sloboda kretanja radnika i 19 Socijalna politika i zapošljavanje svoju politiku usmjerava ka principima na kojima se zasnivaju ta dva poglavlja.

“Kada je u pitanju poglavlje - Sloboda kretanja radnika, ono je povezano sa pitanjima slobode kretanja i boravka tokom zaposlenja, kao i svim pravima iz socijalnog osiguranja. Takođe, ovo poglavlje reguliše i postojanje određene zaštite tržišta rada, zavisno od stanja na nacionalnom tržištu i tražnje za radnom snagom u određenim zanimanjima”, rekla je Kovačević.

Kada je, kako je navela, u pitanju poglavlje 19 Socijalna politika i zapošljavanje, gdje se između ostalog, politika zapošljavanja zasniva na stvaranju uslova ostvarivanja visokog nivoa zaposlenosti, uz posebnu brigu za one grupe koje su manje prisutne na tržištu rada, postizanju sigurnih ili održivih prihoda kao i dostojnih uslova za rad, a u kontekstu veće socijalne uključenosti.

“Dakle, vodeći se ovim principima Vlada je i donijela novi Zakon o strancima koji uvodi jedinstveni postupak izdavanja dozvole za privremeni boravak i rad stranaca. Poznato je da svaka novina ili reforma u početnom periodu sprovođenja ima barijere, te je tako i primjena novog Zakona o strancima u početku izazvala negativan stav kod naših poslodavaca”, kazala je Kovačević.

Međutim, kako je podsjetila, tokom daljih konsultacija došlo je do usaglašavanja određenih rješenja, pa će u tom pravcu biti izmijenjena određena rješenja u samom zakonu, naravno vodeći računa, kako o principima slobode kretanja radnika, tako i potrebama tržišta rada.

Kovačević je, odgovarajući na pitanje da li će u ovoj godini doći do povećanja penzija i šta Ministarstvo preduzima na poboljšanju njihovog položaja, rekla da je Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO) propisano da se penzije i vrijednost penzije za jedan lični bod usklađuju od 1. januara tekuće godine, na osnovu statističkih podataka, sa kretanjem potrošačkih cijena i prosječnih zarada zaposlenih na teritoriji Crne Gore u prethodnoj godini u odnosu na godinu koja joj prethodi, u procentu koji predstavlja zbir 75 odsto procenta rasta, odnosno pada potrošačkih cijena i 25 odsto procenta rasta, odnosno pada zarada.

Takođe, propisano je da ukoliko bi taj zbir doveo do negativnog usklađivanja, vrijednost penzije za jedan lični bod i penzije se ne usklađuju.

“Dakle, penzije će se nakon što budu poznati zvanični statistički podaci o kretanju potrošačkih cijena i zarada u ovoj godini, uskladiti od 1. januara ove godine prema propisanoj formuli. Prema ustaljenoj dinamici isplate, isplata penzija za januar, obaviti 20. februara”, precizirala je Kovačević.

Ona je kazala da su na poboljšanju materijalnog položaja penzionera, od početka reforme penzijskog sistema, preduzimane brojne aktivnosti koje se odnose na subvencioniranje nabavke prehrambenih namirnica, jednokratne pomoći najugroženijim penzionerima, boravak u odmaralištima na Žabljaku i u Ulcinju, kao i sufinansiranje stambene izgradnje za potrebe penzionera.

“Tako je za program pomoći penzionerima sa najnižim primanjima u prošloj godini opredijeljeno 300 hiljada eura, dok je za subvencioniranje odmora i oporavka u Ulcinju i Žabljaku opredijeljeno 456 hiljada eura”, navela je Kovačević.

Za nabavku zimnice pod povoljnijim uslovima, kako je dodala, Ministarstvo rada i socijalnog staranja i Fond PIO solidarno su obezbijedili sredstva u iznosu od 297,35 hiljada eura.

Kao i prethodnih godina, nastavljeno je sa izdvajanjem značajnih sredstava za sufinansiranje stanova za potrebe penzionera.

“U Podgorici su već, u saradnji Vlade, Fonda PIO, lokalne uprave i organizacije penzionera, izgrađena dva stambena objekta od po 100 stambenih jedinica, a useljenje ovog drugog, u čijem je finansiranju Fond PIO učestvovao sa 600 hiljada eura (od čega je u prošloj godini uplaćeno 400 hiljada eura), a Ministarstvo rada sa 100 hiljada eura, očekuje se u narednom periodu, nakon čega će se početi sa izgradnjom trećeg stambenog objekta ovakve vrste i biti raspisan konkurs za raspodjelu 88 predviđenih stambenih jedinica”, navela je Kovačević.

Po istom modelu, u Opštini Bijelo Polje, takođe je već izgrađen i useljen jedan objekat sa deset stambenih jedinica, a u toku je izgradnja još jednog objekta sa istim brojem stambenih jedinica.

U izgradnji ovog stambenog objekta Fond PIO učestvovao je sa 50 hiljada eura, a Ministarstvo rada i socijalnog staranja sa 30 hiljada eura.

Ranije je, i u Opštini Nikšić završen i useljen objekat ove namjene, sa 12 stambenih jedinica.

“Takođe, Fond PIO je Opštinskom sindikalnom povjereništvu Nikšić, u prošloj godini uplatio sredstva u iznosu od 300 hiljada eura za katastarsku parcelu potrebnu za izgradnju stanova za penzionere, kao i za zaposlene u opštinskim organima i javnim ustanovama. Za izgradnju ovih stanova Fond PIO je uplatio i dodatna sredstva u iznosu od 300 hiljada eura”, navela je Kovačević.

Ona je podsjetila da svake godine penzioneri imaju mogućnost boravka u odmaralištima u Ulcinju i Žabljaku. U odmaralištu u Ulcinju je tokom prošle godine odmaralo 3,5 hiljada penzionera, dok je na Žabljaku odmaralo 509 penzionera.

“Plaćanje za boravak u ovim odmaralištima omogućeno je u sedam mjesečnih rata, a cijena se određuje u zavisnosti od iznosa penzije, pa oni penzioneri sa manjim iznosima penzije plaćaju manju cijenu boravka. Ostatak do punog iznosa subvencionira Fond PIO”, rekla je Kovačević.

Vlada će, kako je najavila, i ubuduće kroz različite programe podrške-subvencije za najugroženije, programe rekreacije i odmora, nabavku zimnice po povoljnijim uslovima, nastaviti da pomaže penzionerima u Crnoj Gori, pri čemu će se voditi računa o likvidnosti Fonda PIO i obezbjeđenju redovnosti u isplati penzijskih davanja.

Ona je kazala i da je jedna od aktivnosti koju Ministarstvo preduzima u cilju većeg poštovanja prava zaposlenih izrada novog zakona o radu kojim se radno zakonodavstvo usklađuje sa pravnom tekovinom Evropske unije (EU) kao i konvencijama i preporukama Međunarodne organizacije rada (MOR) koje je Crna Gora ratifikovala.

“Izrada zakona o radu je predmet pregovaranja socijalnih partnera. Formirana je radna grupa koju čine predstavnici ministarstava rada i socijalnog staranja i finansija kao predstavnici Vlade, reprezentativnih sindikata, udruženja poslodavaca i nevladin sektor “, navela je Kovačević.

Donošenje novog zakona o radu, kako je zaključila, planirano je do kraja naredne godine.

Izvor: Mina business

Portal Analitika