Društvo

Keković: Zaposleni prihvataju sve u strahu od otkaza

Značajan dio poslodavaca na najgori mogući način eksploatiše ljude, otpuštajući stariju i skuplju radnu snagu, da bi primili mlađu i jeftiniju, kaže u intervjuu za Pobjedu predsjednik Unije slobodnih sindikata Crne Gore Srđa Keković.
Keković: Zaposleni prihvataju sve u strahu od otkaza
Portal AnalitikaIzvor

- Pri tome, mladu radnu snagu angažuju uglavnom po ugovorima o radu na određeno vrijeme ili preko agencija za privremeno ustupanje zaposlenih i na taj način te zaposlene drže u stalnom strahu i neizvjesnosti, odnosno u poziciji da bespogovorno moraju da prihvate sve uslove koje im nameću- ističe Keković.

Stanje zaposlenih, kako je podvukao, se od 2009. godine stalno pogoršava i jedini pravi odgovor je da se zaposleni sindikalno organizuju i formiraju jake sindikate, koji će im omogućiti da sa poslodavcem pregovaraju o uslovima rada i zaštite svakog pojedinca.

POBJEDA: Koji su najznačajniji problemi sa kojima se suočavaju zaposleni u Crnoj Gori i šta bi trebalo preduzeti da se oni riješe?

KEKOVIĆ: Problemi su brojni. Suficit radne snage na tržištu rada i neoliberalno radno zakonodavstvo omogućava poslodavcima da manipulišu radnicima i svakodnevno ih eksploatišu. Nažalost, sve više je takvih društveno neodgovornih poslodavaca. Javna je tajna da poslodavci uslovljavaju svoje zaposlene da im, prije zaključenja ugovora o radu, potpišu blanko sporazumni raskid radnog odnosa, kojeg oni mogu da aktiviraju u bilo kom trenutku unošenjem datuma. To je krivično djelo, ali nikoga u državi to ne brine. Ti zaposleni, iz straha od otkaza, prihvataju najnehumanije uslove rada, koji podrazumijevaju svakodnevni neplaćeni prekovremeni rad, zakidanje dana sedmičnog i godišnjeg odmora, rad u dane praznika, otpuštanje bez najave i otpremnine kada to poslodavac poželi i drugo. Logično je da ti radnici ne smiju ni sindikalno da se organizuju, pa su ostavljeni na milost i nemilost poslodavcima. USSCG je na tom polju pokrenula kampanje, ali one daju slabe rezultate, jer institucije nadležne za sprečavanje takvog ponašanja poslodavaca ćute. Da bi se ovi problemi riješili, potrebna je spremnost države da spriječi ove nezakonitosti i izrabljivanje, a ona to može ako hoće, kroz agilno i profesionalno postupanje nadležnih institucija. Tu prevashodno mislim na inspekcije i tužilaštva.

POBJEDA: Kako ocjenjujete položaj zaposlenih u Crnoj Gori u 2015. godini i da li je poboljšan u odnosu na 2014? Šta bi trebalo uraditi da se položaj radnika popravi?

KEKOVIĆ: Položaj zaposlenih u Crnoj Gori nije se popravio u 2015. godini i taj negativni trend pada standarda nas prati od 2009. godine. Da bi se popravio položaj zaposlenih potrebna je drugačija ekonomska politika koja će: zaustaviti dalje rastakanje društvenog bogatstva; zaustaviti dalje raslojavanje građana kroz ravnomjerniju podjelu zajedničkog kolača; obezbijediti investicije za otvaranje novih radnih mjesta; preispitati i raskinuti sve štetne privatizacione ugovore; ozbiljno se uhvatiti u koštac sa sivom ekonomijom i pozvati na odgovornost sve koji rade u sivoj zoni i na bilo koji način zakidaju državu i zaposlene; domaćinski raspolagati prirodnim resursima koji će biti predmet budućih valorizacija i racionalno trošiti sredstva poreskih obveznika.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika