Ona je kazala da je nakon mjera koje su preduzeli inspektori radni odnos regulisan za oko 75 odsto osoba koje su zatečene u nelegalnom radnom odnosu.
“Za 11 mjeseci u ovoj godini Inspekcija rada obavila je 9,94 hiljade inspekcijskih nadzora, od kojih 1,58 hiljada po inicijativama, i utvrdila 6,34 hiljade nepravilnosti”, rekla je Međedović Danu.
Inspektori su, kako je kazala, na crno zatekli 2,5 hiljada osoba. Nakon preduzimanja mjera propisanih zakonima o radu i o zapošljavanju i radu stranaca, odnosno Zakonom o strancima, po nalogu Inspekcije rada radni odnos je usaglašen sa zakonom za 1,88 hiljada osoba, odnosno 761 stranca i 1,12 hiljada crnogorskih državljana, što je ukupno oko 75 odsto od ukupnog broja osoba zatečenih u nelegalnom radnom odnosu.
“Rad na crno je najviše izražen u djelatnostima ugostiteljstva i turizma, trgovine, građevinarstva, saobraćaja i poljoprivrede”, precizirala je Međedović.
Inspekcija je za počinjene prekršaje izdala 3,31 hiljadu prekršajnih naloga na licu mjesta, sa novčanim kaznama u ukupnom iznosu od 1,14 miliona EUR.
Inspekcija rada, kako je objasnila, ne obavlja nadzor u organima državne ili lokalne uprave, niti u državnim fondovima i agencijama. Broj utvrđenih nepravilnosti veći je u privatnom sektoru nego u javnom, jer je i broj kontrolisanih privatnih preduzeća daleko veći, kao i broj prijava zaposlenih.
“Inspekciji rada je prijavljeno šest slučajeva zlostavljanja na radu – mobinga, ali bez ugroženog ili uskraćenog konkretnog prava iz i po osnovu rada, pa su stranke upućene na sudsku zaštitu, zaštitu pred Agencijom za mirno rješavanje sporova, kao i na Zaštitnika ljudskih prava i sloboda”, navela je Međedović.
Prema njenim riječima, nadležnost Inspekcije u oblasti mobinga odnosi se na preduzimanje upravnih mjera, odnosno nalaganje poslodavcu da uradi svoje zakonske obaveze, kao i na sankcionisanje nepoštovanja propisanih obaveza od poslodavaca u vezi sa obezbjeđivanjem preventivnih mjera u cilju zaštite zaposlenog od mobinga.
Međedović je najavila da će cilj Inspekcije rada u narednoj godini biti profesionalan i odgovoran pristup vođenju inspekcijskih nadzora, radi dosljedne primjene radnog zakonodavstva, kako u oblasti radnih odnosa i zapošljavanja tako i u oblasti zaštite i zdravlja na radu.