Društvo

BOŠKOVIĆ: Naredne godine povećanje zarada prosvjetarima i broja djece u vrtićima

Povećanje zarada prosvjetarima i broja djece u vrtićima, izgradnja predškolskih ustanova, reforma visokog obrazovanja i rješavanje stambenih pitanja samo su dio planiranih aktivnosti prosvjetnog resora za 2016. godinu.
BOŠKOVIĆ: Naredne godine povećanje zarada prosvjetarima i broja djece u vrtićima
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

„Prijedlogom budžeta za 2016. godinu za potrebe Ministarstva prosvjete planirana su sredstva u iznosu od 143.388.690,81 eura, što je za šest miliona više nego 2015, a najveći dio je usmjeren na povećanje zarada zaposlenih u prosvjeti“, kazao je u intervjuu Dnevnim novinama ministar prosvjete Predrag Bošković.

On je najavio da je Prijedlogom budžeta za 2016. godinu planirano povećanje plata u prosvjeti iznad pet odsto.

On je saopštio da Ministarstvo u saradnji sa Sindikatom prosvjete, ali i Stambenom zadrugom "Solidarno" u kontinuitetu radi na poboljšanju položaja prosvjetnih radnika i rješavanja njihovih stambenih pitanja. U prilog tome, kaže, govori podatak da je u godini za nama stambeno pitanje riješeno za 35 porodica prosvjetnih radnika sa Cetinja, dok će 2016. stambeno pitanje riješiti još preko 100 porodica prosvjetnih radnika iz drugih crnogorskih opština.

"Naravno da ćemo u saradnju sa Zadrugom i lokalnim samoupravama nastaviti da rješavamo stambena pitanja za zaposlene u prosvjeti u Podgorici, Danilovgradu, Herceg Novom i Kotoru", naglasio je Bošković.

Glavni prioriteti Ministarstva prosvjete u 2016. biće usmjereni na nastavak aktivnosti vezanih za povećanje obuhvata djece uzrasta od tri do šest godina u predškolskim ustanovama, ali i nastavak infrastrukturnih projekata rekonstrukcije i izgradnje sedam vrtića u Crnoj Gori.

Među prioritetima prosvjetnog resora za 2016. godinu svakako je i nastavak reforme Univerziteta u saradnji sa Rektoratom.

Prvi koraci su već napravljeni donošenjem rješenja o sprovođenju postupka dopune licence Univerziteta, odnosno utvrđivanja broja studenata za organizacione jedinice, za koje do 30. oktobra 2014. godine licencom nije bio propisan broj studenata za upis u prvu godinu studija.

"Na taj način smo uticali na upisnu politiku, ali i kvalitetnije izvođenje nastave. Priprema se nova strategija razvoja i finansiranja visokog obrazovanja 2016-2020, čiji su ciljevi usmjereni na unapređenje kvaliteta visokog obrazovanja, povezivanje visokog obrazovanja i tržišta rada i podizanje preduzetničko-inovativnog karaktera obrazovanja, ali i uspostavljanje modela cjeloživotnog učenja utemeljenog na međunarodnoj praksi", kazao je Bošković.

Reformom visokog obrazovanja, poručuje ministar, želi se unaprijediti kvalitet obrazovanja i istraživanja, koji će pospješiti društveni i ekonomski razvoj crnogorskog društva, kao društva sa ravnopravnim mogućnostima za sve, u skladu sa principima slobode i demokratije.

Neće se povećavati cijena boravka djece u vrtićima: UNICEF-ovom Studijom o ulaganju u rano obrazovanje u Crnoj Gori i Analizom stanja u predškolskim ustanovama koju je Vlada usvojila sredinom godine navedeno je da je potrebno mijenjati sistem predškolskog obrazovanja u narednom periodu, što, između ostalog, podrazumijeva i promjene u modelu i visini plaćanja roditelja.

Međutim, do povećanja cijena boravka djece u vrtićima u Crnoj Gori, za sada, neće doći.

“Cijena koju roditelji plaćaju predškolskim javnim ustanovama nije se mjenjala od 2008. godine i najniža je u regionu. Tako roditelji na dnevnom nivou plaćaju 1,86 eura, što je na mjesečnom oko 40 eura. Odlučili smo da cijena za sada ostane nepromijenjena iako je Studija o ulaganju u rano obrazovanje djece u Crnoj Gori iz 2014. godine, koja je urađena u saradnju sa kancelarijom UNICEF-a u Crnoj Gori, poklazala da troškovi ishrana čine 11 odsto ukupnih troškova po djetetu", kazao je Bošković.

Izvor: Dnevne novine; foto: cdm.me

Portal Analitika