Generalni direktor Direktorata za državni trezor, Miodrag Radonjić, kazao je da je politika oporezivanja u prošloj godini bila usmjerena na osiguranje održivosti javnih finansija i ograničavanje rasta javnog duga, smanjenje poreskog opterećenja i unaprijeđenje investicionog ambijenta i konkurentnosti crnogorske ekonomije.
"Usvojeni model reforme poreskog sistema zasnovan je na promjeni strukture oporezivanja, koja podrazumijeva transfer ka porezima koji imaju niži negativan uticaj na ekonomski rast", rekao je Radonjić.
On je naveo da je usljed porasta povjerenja finansijskih tržišta u Crnu Goru, prilikom emitovanja obveznica ostvarena kamatna stopa od 5,375 odsto, što je najniža stopa koju je Crna Gora ikada ostvarila prodajući tu vrstu hartija od vrijednosti.
Ukupna javna potrošnja prošloj godini iznosila je 1,65 milijardi eura ili 47,3 odsto bruto domaćeg proizvoda BDP.
Radonjić je precizirao da su tekući prihodi sa primicima od povraćaja datih kredita i donacijama u prošloj godini iznosili 1,35 milijardi eura, što je 6,08 odsto više od planiranog iznosa i čine 39,14 odsto BDP-a.
U strukturi tekućih prihoda dominantan udio imaju prihodi od poreza 62,2 odsto ili 833,2 miliona eura, dok prihodi po osnovu doprinosa za socijalno osiguranje čine 33,17 odsto ili 444,3 miliona eura.
Poreski prihodi centralnog budžeta veći su od planiranih 4,43 odsto ili nominalno 35,37 miliona eura, dok su 10,26 odsto veći u odnosu na 2013. godinu ili nominalno za 77,5 miliona eura.
Radonjić je rekao da je budžetska potrošnja iznosila 1,46 milijardi eura i veća je 8,89 odsto u odnosu na plan, a najvećim dijelom kao rezulat aktiviranja garancija za nikšićke Rudnike boksita, Melgoniju Bar, izdavačko preduzeće Pobjeda i isplate sudskih rješenja.
Državni dug Crne Gore na kraju prošle godine iznosio je 1,94 milijarde eura ili 56,18 odsto BDP-a.
Nezavisni poslanik, Damir Šehović, kazao je da je prošla godina bila relativno uspješna i da je zabilježen privredni rast od 1,5 odsto.
"Javni dug i budžetski deficit bili su na relativno prihvatljivom nivou. Povećani su prihodi u odnosu na 2013. godinu", rekao je Šehović.
Skupština je raspravljala i o Izvještaju DRI o reviziji Završnog računa budžeta Crne Gore za prošlu godinu.
Šehović je rekao da je Državna revizorska institucija DRI dala pozitivno mišljenje kada je riječ o finansijskoj reviziji, a uslovno na reviziju pravilnosti.
Za Šehovića je sporan iznos od oko 15 miliona eura zbog izgubljenih sudskih sporova.
"To je prevelika cifra. Imali smo neodogovorno ponašanje čelnika pojedinih potrošačkih jedinica", kazao je Šehović.
Za njega je sporan i visok nivo poreskog duga i to što se ne zna njegov tačan iznos.