S tim u vezi, juče su eksperti za istraživanje biodiverziteta JP Nacionalni parkovi Crne Gore u saradnji sa Prirodnjačkim muzejom Crne Gore otpočeli sa aktivnostima koje su precizirane Nacrtom Programa Upravljanja Solanom „Bajo Sekulić“.
"Aktivnosti su dio Strateške oblasti: Zaštita i očuvanje prirodnih vrijednosti. Tom prilikom ornitolozi su uočili 500 flamingosa", saopšteno je Portalu Analitika iz JP Nacionalni parkovi, koje upravlja područjem ulcinjske Solane.
U ekološkom pogledu Ulcinjska solana danas predstavlja značajan tip staništa koje ima veliku ulogu u održanju biodiverziteta. Solana je još 1989. godine stavljena na listu Međunarodno značajnih područja za boravak ptica tzv. Important Bird Area (IBA) a od 2006. godine, prepoznata je i kao Emerald stanište Bernske konvencije.
Godine 2008, Solana je stavljena na listu potencijalnih Natura2000 staništa u Crnoj Gori, dok je 2012. godine, izmjenama i dopunama Prostornog plana Crne Gore do 2020 godine, Ulcinjska solana predložena za budući spomenik prirode.