Zanimljivosti

Namirnice koje nas griju i jačaju imunitet

Da bi se tokom zime ojačao imunitet i očuvalo zdravlje, način ishrane treba prilagoditi hladnom i promjenljivom vremenu.
Namirnice koje nas griju i jačaju imunitet
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

U opticaju treba da budu kuvana jela (supe, variva, kompoti), korjenasto povrće, žitarice, razni začini, čajevi tj. namirnice koje podstiču cirkulaciju, te pomažu organizmu da se odbrani od hladnoće.

Prema kineskoj ishrani i makrobiotici zimi je poželjno koristiti više šargarepe, krompira, crnog i bijelog luka, kukuruza... Korjenasto povrće poput šargarepe, celera, cvekle, crnog i bijelog luka, kelerabe i rotkve zagrijava tijelo, ima nisku kalorijsku vrijednost i izuzetno je bogato mineralima i vitaminima, a osim toga sadrži i fitosupstance koje pomažu u prevenciji raka. Treba ga jesti sirovo, bareno na pari ili dinstano na vodi.

1. Ren je korjenasta biljka koja podstiče čišćenje organizma, ubrzava metabolizam i cirkulaciju, pa samim tim i zagrijava organizam. Prava je riznica vitamina C (tri puta više nego u limunu). Efikasan je protiv prehlade i gripa.

2. Heljda osim što doprinosi zagrijavanju organizma, pomaže u liječenju bolesti krvotoka, proširenih vena, reume, glaukoma, dijabetesa i stomačnih oboljenja. Bogata je bjelančevinama i vitaminima B1 i B2.

3. Ljuta paprika - ljutina potiče od kapsaicina, sastojka ljute paprike koja pozitivno djeluje na funkciju srca, ublažava bolove, sprječava nastanak čira na želucu i popravlja raspoloženje. S obzirom na to da ubrzava cirkulaciju na taj način zagrijava organizam.

4. Đumbir pojačava cirkulaciju i zagrijava tijelo, a preporučuje se konzumiranje u obliku čaja, jer ljute supstance koje sadrži aktiviraju receptore toplote u organizmu. Koristi se za jačanje imuniteta, ublažavanje simptoma prehlade i stomačnih tegoba. Djeluje kao prirodni analgetik i efikasan je u liječenju glavobolje.

5. Kokosovo ulje - kod ovog ulja masne kisjeline iz crijeva direktno dospijevaju u jetru, gdje se konvertuju u energiju, za razliku od većine prehrambenih masnoća.

6. Bademi su odličan izvor kvalitetnih masnih kisjelina koje pomažu regulaciji holesterola. Prirodan su izvor magnezijuma koji širi krvne sudove i poboljšava protok krvi.

7. Bijeli luk grije i snižava holesterol, a sadrži prirodne antibiotike (ALICIN). Preporučena doza dva češnja dnevno.

8. Biber zagrijava udove, pa se preporučuje osobama koje imaju lošu cirkulaciju (hladne ruke i noge). Vrlo je koristan za regulaciju probave i djeluje antikancerogeno, smanjuje nadimanje, ublažava prehlade i upale.

9. Muskantni orašćić spada u stimulativne začine koji griju tijelo i smiruju nerve. Ubrzava krvotok i treba ga rendati neposredno pred upotrebu, jer u suprotnom gubi aromu.

Izvor: Sensa; foto: coolinarika.com

Portal Analitika