Društvo

Vizantijski novčić daje za pravo tvrdnjama Popa Dukljanina

Sondažna arheološka istraživanja sprovedena nedavno na utvrđenju Oblun rezultirala su značajnim otkrićima. U kulturnom sloju unutar jednobrodne crkve, koja je definisana u centru srednjovjekovnog utvrđenja, otkriveni su bronzani novčići.
Vizantijski novčić daje za pravo tvrdnjama Popa Dukljanina
Portal AnalitikaIzvor

Među njima se posebno izdvaja bronzani novčić koji na aversu ima predstavu vizantijskog dvostrukog krsta, piše Pobjeda.

„Dvostruki krst nastao je u Vizantiji, odakle se proširio u zemlje pod njenim uticajem, kao i na prostor koji su naselili Sloveni. Ovaj bronzani novčić kovan je u Konstantinopolju u vrijeme dinastije Komnena za vrijeme vladavine Romana IV (1068 -1075) i Mihaila VII (1071-1078)“, saopštila je rukovoditeljka arheoloških istraživanja na Oblunu Mitra Cerović.

Kako kaže, taj nalaz je važan jer se istorijski događaji koje Pop Dukljanin pominje u glasovitom „Ljetopisu" u vezi sa zarobljavanjem Bodinovog sina Đorđa od strane Grka, mogu datovati u 1131. godinu, vrijeme kada je on završio svoju drugu vladavinu Zetom (period od 1125. do 1131. godine).

Utvrđenje Oblun pominje se u Ljetopisu popa Dukljanina kada se govori o događajima u Duklji polovinom 12. vijeka „intravit in castelum, qui Obolon dicitur“. Kralj Đorđe, bježeći kroz planine, utvrdio se najzad u kastelu koji se zvao Obolon, gdje su ga Vizantijci opsjeli, a zatim po zauzeću tvrđave zarobili.

Pored ovog novčića, otkriven je i ilirski bronzani novčić koji je kovan u Skadru nakon Gencijevog odlaska u ropstvo, poslije 168. godine prije nove ere.

„Na aversu je lik dodonskog Zevsa sa hrastovim vijencem a na reversu je ime grčkog magistrata Skodre (Amfalkidaksa)“, kaže Cerović.

Pored novčića, u kamenim škrapama unutar crkve otkrivena je velika količina fragmenata keramičkih posuda. Na sjevernoj strani spoljnjeg zida otkrivene su crkvene prostorije i prikupljeni arheološko -arhitektonski podataci o vremenu podizanja crkve, drugih građevina i fortifikacije.

Tokom arheoloških istraživanja došlo se do preciznijih konzervatorskih podataka. Sačinjena je terenska arheološko arhitektonska dokumentacija koja se odnosi i na stanje crkve.

U registar zaštićenih nepokretnih kulturnih dobara Crne Gore Oblun je upisan 1961.godine. Cilj sistematskih arheoloških istraživanja, koja su trajala od 2. do 3. novembra, bilo je definisanje jednobrodne crkve i dobijanje arheoloških podataka o vremenu kada je sagrađena, sagledavanje drugih građevina i srednjovjekovne fortifikacije, života koji se odvijao unutar utvrđenja i podataka o ranijim periodima života na Oblunu. 

Istraživanje je organizovao Narodni muzej Crne Gore. Obavio ih je stručni tim od deset stručnjaka, arheologa i stručnjka iz pomoćnih naučnih disciplina.

Pobjeda, CdM

Portal Analitika