U dokumentu se podsjeća da je Ministarstvo održivog razvoja i turizma još 2013. godine pristupilo izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini, nakon višemjesečnih konsultacija sa predstavnicima jedinica lokalne samouprave, ugostiteljima i turističkim organizacijama, a sve u cilju stvaranja zakonskih uslova za rješavanje ovog problema na otvorenom iz ugostiteljskih objekata.
„ Izmjenama Zakona data su veća ovlašćenja komunalnoj policiji da može na licu mjesta uređajima za mjerenje buke (fonometrima) izmjeriti nivo buke i prekršajnim nalogom izreći novčanu kaznu subjektu nadzora u slučaju prekoračenja propisane granične vrijednosti nivoa buke. Zbog negativnog uticaja koje buka ima na zdravlje ljudi i životnu sredinu, povećani su iznosi novčanih kazni u slučaju nepoštovanja odredbi ovog zakona. Na ovaj način komunalnoj policiji je omogućeno da reaguje odmah i na licu mjesta, čime su stvoreni uslovi za efikasnu i punu implementaciju Zakona u ovom dijelu. Takodje, u skladu sa Zakonom o zaštiti od buke u životnoj sredini propisano je da buka od građevinskih radova na otvorenom ne smije prelaziti propisane granične vrijednosti nivoa buke u određenoj akustičkoj zoni“, piše u dokumentu.
Kominalna higijena je zahvaljujući projektu „Neka bude čisto“ poboljšana, ali još uvijek postoje problemi stvaranja nelegalnih deponija duž puta, pa je potrebno da se pojača kontrola i sankcionišu prekršioci u dijelu neovlašćenog odlaganja otpada na lokacijama koje nijesu predvidjene za te namjene.
„Kada je riječ o privatnom smještaju koji nije standardizovan, pojačanom inspekcijskom kontrolom nadležnih službi ovaj problem je neophodno rješavati i kroz realizaciju projekata objedinjavanja privatnog smještaja. Uklanjanje nestandardizovanih objekata i unificiranje objekata privremenog karaktera je mjera koju je neophodno sprovoditi u cilju spriječavanja devastacije prostora namijenjenog za postavljanje privremenih objekata. Obezbjedjenje dovoljnog kvalifikovanog kadra može se riješiti, izmedju ostalog i kroz dodatnu obuku kadrova u skladu sa zahtjevima turističkih preduzeća koju je neophodno izvršiti blagovremeno u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje. U tom pravcu, turistička privreda mora da potrebe za stručnim kadrovima definiše odmaha nakon završetka ljetnjih sezona“, zaključuje se u dokumentu.