Famozni dragi kamen, težak 105 karata i procijenjen na 150 miliona dolara, koji je jedno vrijeme važio za najveći dijamant na svijetu, danas krasi krunu koju je posljednji put nosila majka kraljice Elizabete II na krunisanju svog supruga, Džordža VI, a koja se čuva u Londonskoj kuli.
Agencija Rojters podsjeća da je i Indija u više navrata tražila povraćaj dragulja, navodeći da on predstavlja integralni dio istorije i kulture te zemlje. Koh-i-nor je 1850. poklonjen kraljici Viktoriji.
Indija i Pakistan, nekada dio jedinstvene britanske kolonije, razdvojili su se 1947. godine u dvije nezavisne države.
Džafri smatra da Koh-i-nor pripada pakistanskoj provinciji Pandžab, te da je na silu i pod pretnjom oduzet od tadašnjeg lokalnog vladaoca.
Sada bi trebalo da se vrati Pakistanu, istakao je on, pozivajući kraljicu Elizabetu II da učini pravu stvar i preda dijamant.
- Koh-i-nor nije legalno kupljen. Oduzet je na način koji se ne može opravdati ni jednim zakonom - izjavio je pakistanski advokat koji je u posljednjih pola vijeka odaslao blizu 800 pisama britanskoj kraljici i raznim pakistanskim zvaničnicima.
Ukoliko Kejt Midlton, supruga princa Vilijama, koji je drugi u nizu nasljeđivanja trona, postane jednog dana kraljica, nosiće krunu ukrašenu ovim dijamantom na ceremoniji krunisanja.
Tokom posjete Indiji 2010. godine, britanski premijer Dejvid Kameron izjavio je u jednom intervjuu na indiskoj televiziji da će dijamant ostati u Londonu.
Problem je u tome što ako jednom pristanete, ubrzo ćete isprazniti Britanski muzej, objasnio je on.