Društvo

Vujačić: Pristupačnost ne smije biti privilegija osoba bez invaliditeta

Pristupačnost ne smije biti privilegija osoba bez invaliditeta, i dok se ne riješi problem nepristupačnosti nemoguće je govoriti o jednakosti osoba sa invaliditetom (OSI) i ostalih građana, poručila je izvršna direktorica Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG) Marina Vujačić.
Vujačić: Pristupačnost ne smije biti privilegija osoba bez invaliditeta
Portal AnalitikaIzvor

Ona je danas, na konferenciji „Pristupačnost - preduslov dostojanstva i slobode“, kazala da je pristupačnost prilika da OSI ne žive ograničenim mogućnostima.

„Pristupačnost je prilika da budemo slobodni i samostalni građani, potpuno nezavisni ili s minimalnim stepenom zavisnosti od drugih ljudi. Pristupačnost ne smije biti privilegija osoba bez invaliditeta niti bitka za život OSI“, rekla je Vujačić u PR Centru.

Prema njenim riječima, ljudsko pravo na pristupačnost ne poznaje strpljenje, koje se, kako je navela, često traži od OSI.

„Kada god kažete da je pristupačnost skupa, zapitajte se koliko je skupa nepristupačnost. Koliko OSI mora da plati asistenta, da žtvuje porodicu i okruženje, da čeka informaciju, da plati alternativni vid prevoza ili da sjedi kući i bude još jedan u nizu socijalnih slučajeva“, navela je Vujačić.

Dok god ne bude riješen problem nepristupačnosti, kako je istakla, nije moguće govoriti o jednakosti OSI i ostalih građana.

Glavni pregovarač Crne Gore s Evropskom unijom (EU) Aleksandar Andrija Pejović kazao je da će 3. decembra Unija dodijeliti nagrade za najpristupačniji grad za OSI, koje će dobiti gradovi Boras, Helsinki i Ljubljana.

„Ti gradovi su izgradili sheme koje će nama u narednim godinama biti uzor do pristupanja EU, a taj proces se neće zaustaviti učlanjenjem Crne Gore, nego će potrajati i tokom samog članstva gdje ćemo vidjeti kako iskoristiti i buduće fondove koji će nam biti na raspolaganju danom učlanjenja“, naveo je Pejović.

Kako je podsjetio, Vlada je donijela dva ključna zakona, koja se odnose na pristupačnost i prava OSI.

„Zakonski okvir nije sasvim dovoljan, potrebno je da ga sprovedemo u praksi. Tu se na pravi način mjeri sposobnost države da postane evropska, da primijeni one standarde i da se uključi u tokove i procese koji su svojstveni najnaprednijim državama planete“, rekao je Pejović.

Generalni direktor Direktorata za građevinarstvo u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Danilo Gvozdenović kazao je da je taj resor organizovao radionice sa hotelijerima tokom kojih su, kako je objasnio, ukazali da hoteli moraju da budu prilagođeni OSI.

„Razgovarali smo i sa Morskim dobrom, koje je u narednom periodu planiralo da pet novih plaža budu pristupačne na način da je to trajno rješenje“, naveo je Gvozedenović.

Do Nove godine, kako je najavio, pet objekata će biti prilagođeno OSI.

Savjetnica za evropske integracije i ljudska prava u Delegaciji EU Barbara Rotovnik poručila je da se započete izmjene zakonodavnog okvira moraju nastaviti, kako bi se, kako je navela, otklonile sve prepreke koje otežavaju društveni, ekonomski i politički život OSI u Crnoj Gori.

„Ovogodišnji izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore ističe da je situacija vezana za pristupačnost institucija za OSI i dalje kritična. Kao što stoji u Izvještaju, Zakon o uređenju prostora mora biti u potpunosti primijenjen kako bi se olakšao ulazak u zgrade OSI“, kazala je Rotovnik.

Nijedna od 13 zgrada, kako je ukazala, uključujući i Skupštinu Crne Gore još uvijek nije prilagođena potrebama OSI.

„Prošlo je dvije godine od usvajanja Akcionog plana za prilagođavanje zgrada, koji još uvijek nije primjenjen. Prošle godine Vlada je namijenila 400 hiljada u ove svrhe, utrošeno je bilo 70 hiljada. Ovaj problem nije prepoznat kao alarmantan samo u izvještaju EK, nego u Konvenciji UN o pravima OSI“, navela je Rotovnik.

Konferencija je održana u sklopu projekta: "Ojačajmo kapacitete da bismo pojačali promjene", koji su podržale Delegacija EU u Crnoj Gori i Vlada, posredstvom Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću.

Ovom konferencijom UMHCG završava aktivnosti u sklopu kampanje: Novembar  - mjesec podizanja svijesti o invaliditetu.

 

Portal Analitika