Sociološkinja Mirjana Popović iz Zavoda za socijalnu i dječiju zaštitu pojašnjava da na individualnom nivou korijene vršnjačkog nasilja treba tražiti u porodici, odnosno u emocionalnom odnosu na relaciji roditelj –majka – dijete.
- Ulaskom u društvo kroz vršnjačku grupu, obrazovni sistem i medije bivamo izloženi različitim uticajima, koji nas svakako u značajnoj mjeri profilišu kao ličnosti. Ali, izuzetno je važan, i to treba naglasiti, uticaj porodice i uspostavljanja kapaciteta za ljubav i podršku unutar nje - objašnjava Popović. Porodica nas oblikuje Popović ističe da je porodica to što nas određuje i gdje određujemo, ,,biramo“ da budemo nasilnici ili zašto ,,pristajemo“ da budemo žrtva.
- Porodica, obrazovni sistem, mediji, odnosno društvo uopšte su prostori koji nas dalje oblikuju kao ličnosti i na tim prostorima možemo tražiti sociološke faktore koji utiču na pojavu vršnjačkog nasilja. U tom kontekstu nameću se značajna pitanja o kojima trebamo razmišljati, kakav je naš odnos prema nasilju uopšte, šta nam medijski sadržaji nude, naročito u odnosu na mlade kao konzumente medijskih sadržaja, šta je sa društvenim mrežama i sadržajima koji se na njima plasiraju - ističe Popović za Pobjedu.
Opširnije u Pobjedi..., foto: Jutarnji.hr