Kako je za Pobjedu kazao viši policijski inspektor prve klase MUP-a Slaven Medenica, broj falsifikovanih novčanica smanjen je ove u odnosu na prethodnu godinu.
Svaki falsifikat poseban
- Svaki falsifikat ima svoje specifičnosti, a s obzirom da ima veoma veliki broj pokazatelja, jedina zaštita je zapravo prepoznavanje karakteristika zaštite originalnih novčanica: a to su vrsta i kvalitet papira, vodeni žig, zaštitna nit, providni registar, hologramska traka i presijavajuća traka – precizira Medenica.
Prema njegovim riječima, građani mogu i sami preliminarno da provjere autentičnost novčanice kroz postupak opisan na sajtu Centralne banke Crne Gore u rubrici ,,Novac – sigurnosne oznake“.
- Potpuno utvrđivanje autentičnosti sumnjive novčanice utvrđuje Centralna banka Crne Gore kroz vještačenje u slučajevima kada to zakon predviđa – kaže sagovornik Pobjede. Kako navodi, policija u dosadašnjim preduzetim akcijama suzbijanja falsifikovanja novčanica nije evidentirala maloljetnike koji posjeduju ili distribuiraju ovakav novac.
- Obično oni koji počine ovo krivično djelo pred policijom se pravdaju da nijesu znali da su novčanice koje su posjedovali i stavljali u promet falsifikovane – kaže Medenica.
Akcija „Frenklin“
Prema njegovim riječima, najčešće su operacije falsifikovanja povezane sa međunarodnim kriminalnim grupama,odnosno saradnjom kriminalaca više zemalja, što je i logično jer je novac roba koja ne poznaje granice...
U suzbijanju falsifikovanja i plasmana takvih novčanica u promet sarađuju policije regiona.
(Opširnije čitajte u današnjoj Pobjedi)
Izvor: Pobjeda
Foto: enter.ba