1. Psihologija gladi
Karbohidrati, protein i masti u svemu što pojedete pretvaraju se u proste šećere (kao što je glukoza), amino kisjeline i slobodne masne kisjeline. Od posljednjeg obroka, količina ovih nutritijenata u našem krvotoku počinje da pada.
Ako glukoza u krvi počne da pada ispod određenog nivoa, mozak tu informaciju prima kao "životno-ugrožena" situacija. Za razliku od drugih organa, upravo je rad mozga zavistan od glukoze. To se vidi i na prostom primjeru - kako vam mozak radi kada ste gladni? Često se dešava da ne možete da se koncentrišete, ili pravite greške.
Kada glukoza u krvi pada, naš mozak šalje instrukcije nekim organima da sintetizuju i povećaju hormone, koji će opet povećati količinu glukoze u krvotoku. Jedan od tih hormona jeste adrenalin, koji je oslobađa u naš krvotok u svim stresnim situacijama.
Upravo je adrenalin zadužen za "bori se ili bježi" situacije, odnosno sve one opasne okolnosti koje prijete našem životu. Kao što u takvoj "Bori se ili bježi" situaciji možemo da vičemo ili da udarimo nekoga, slično ponašanje prati i glad. Dakle, adrenalin radi svoje.
2. Priroda
Drugi razlog zašto je glad povezana sa ljutnjom tj. bijesom jeste u tome što ih kontrolišu isti geni. Taj gen je neuropeptid Y, prirodna hemijska supstanca koja se luči u mozgu kada smo gladni. Osim što kontroliše glad, neuropeptid Y reguliše i ljutnju i agresiju. Ljudi koji imaju visok nivo neuropeptida Y u cerebrospinalnom dijelu, skloniji su impulsivnom ponašanju i agresiji.
Ovakvo ponašanje izraženo je i kod životinja. Ali, zamislite situaciju u kojoj "umirete" od gladi, i stalno ustupate drugima svoju hranu. Prirodni mehanizmi rade svoj posao, a organizam se bori za svoj opstanak.
3. Suočavanje sa glađu
Najlakši način da "izađete na kraj" sa glađu jeste da pojedete nešto prije nego što postanete suviše gladni. Da podsjetimo, brza hrana nije najbolje rješenje za ovakav problem. Popularni "junk food" brzo povećava glukozu u krvi, koja zatim još brže pada. Na taj način možete da se osjetite još gladnijim.
Jedan od savjeta koji stručnjaci daju jeste da se sa teškim situacijama suočavate nakon jela, ne prije!
Izvor: BizLife; foto: blic.rs