Istaknuto je da je slobodan pristup informacijama i sloboda medija, temelj društva, koje vrjednuje osnovne principe demokratije. Cilj konferencije je profesionalizacija medijskog okruženja u regionu Zapadnog Balkana.
Tema ovogodišnjeg novinarskog foruma je interaktivnost na onlajn medijima. Upravo je taj segment, kako kaže predsjednik Organizacionog odbora PNF-a Darko Šuković, mjesto dramatične devijacije ideje o širenju slobode, demokratizacije medijskog prostora.
"Praksa, bojim se ne samo u Crnoj Gori i regionu, pokazuje da se još jedna dobra namjera izopačila, otvorila brešu za izliv primitivizma i neodgovornosti na javnu scenu i da smo, umjesto sredstava za pročišćavanje društva,dobili moćnog neprijatelja svakojake vrline,često i elementarne ljudskosti", rekao je Šuković.
On vjeruje da će Podgorički novinarski forum trajati, zato što je to mjesto na kojem govore dokazano dobri novinari, ljudi iz profesija bliskih novinarstvu.
Slobodni i nezavisni mediji imaju ključnu ulogu u izgradnji održive demokratije i slobodnog društva, smatra Samra Camparu iz OEBS-a i upozorava da se mediji ne smiju povinovati bilo kakvim pritiscima.
"Slobodni i nezavisni mediji, a naročito Javni servis od suštinskog su značaja kao garant istinske demokratije. Stoga je iznalaženje rješenja za finansiranje javnog servisa od ključne važnosti. To rješenje mora biti održivo i mora u potpunosti osigurati finansijsku i uređivačku nezavisnost javnog servisa", kaže predstavnica OEBS-a.
Ministar za informaciono društvo Vujica Lazović smatra da je sloboda medija preduslov sveukupnog razvoja, ali i temelj svakog društva, koje vrjednuje principe demokratije.
Lazović je podsjetio i na činjenicu da su moderne tehnologije umnogome uticale na razvoj novinarstva.
"Koliko god nam se činilo da su nam informacije bliže i dostupnije,uticaj pojave interneta i brzog razvoja tehnologije dovodi nas u stanje paradoksa, u svakom momentu na raspolaganju su nam nefiltrirane informacije direktno od izvora. Postavlja se pitanje da li to doprinosi kvalitetu novinarstva", rekao je Lazović.
Nakon otvaranja foruma, uslijedio je panel na temu, "uticaj interneta i novih tehnologija na novinarstvo", dok će sjutra predstavnici najznačajnijih domaćih i regionalnih medija pokušati da odgovore na pitanje kako protiv govora mrznje na portalima. Takođe, jedan od panela je i "izmedju profesionalizma i profita".
U konferenciju se, putem skajpa, a u okviru prvog panela, uključio i direktor Vašington posta Džeremi Gilbertm koji je, između ostalog, istakao da je veoma bitno konstantno se usavršavati i raditi na razvijanju i korišćenju novih tehnologija.
O uticaju interneta i novih tehnologija na novinarstvo, govorili su PR menadžerka kompanije Mtel Ana Martinović, novinar slovenačkog lista Delo Boštjan Videmšek, publicista Zoran Janić, izvršni direktor radija Antena M Miodrag Strugar i novinarka Slobodne Evrope Marija Arnautović. Moderatorka panela bila je Ana Nives Radović.
Tokom dvodnevne konferencije učesnici će imati priliku da čuju izlaganja uticajnih predstavnika novinarske profesije, istaknutih pojedinaca u onlajn prostoru i na društvenim mrežama, kao i stručnjaka za oblast elektronskih komunikacija. Paneli će biti usmjereni na pitanja uticaja interneta na budućnost medija, fenomena građanskog novinarstva, prednosti i mana onlajn novinarstva, govora mržnje u onlajn prostoru i uloge društvenih mreža u razvoju novinarske profesije", saopštili su organizatori PNF-a.
O uticaju interneta i novih tehnologija na novinarstvo, o tome kako se izboriti sa govorom mržnje na news portalima, te o ulozi medija između profesionalizma i profita, govore panelisti među kojima su, između ostalih, uticajni publicista i bloger iz Srbije Zoran Janić, novinar i publicista Šemsudin Radončić, pisac i publicista Andrej Nikolaidis, novinar i tviteraš Miodrag Strugar, urednica portala CDM Aleksandra Obradović, novinar Boško Jakšić, urednica TV Prva Sonja Drobac, Jakša Šćekić, Boro Kontić i drugi.
Osim njih, konferenciji prisustvuju i mnogobrojni gosti iz domaćih redakcija, ali i iz regionalnih, među kojima su i Beta, Al Jazeera, Radio Slobodna Evropa, B92, TV Pink, E-novine, Globus, Delo, Jutarnji list, Reuters, Politika, Danas, Antidot, RTV Slovenija, KTV i drugi.
Pored ta tri panela, planiran je i TV panel koji će se emitovati na televiziji Atlas u četvrtak, sa početkom u 22 sata, a čiji su panelisti Jovana Joksimović, Ivan Cvejić, Genadij Sisojev, Boris Orešić, kao i srpski "uticajni tviteraš" Ničim izazvan.
Drugog dana konferencije, sa početkom u 18 sati, biće upriličena i dodjela godišnje nagrade za doprinos profesionalnom novinarstvu "Miodrag Miško Vukmanović", kao i nagrade za najbolji rad iz oblasti pisane riječi i audio-vizuelnog novinarstva.
Na konkurs je pristiglo više od 100 radova iz 60 redakcija i šest zemalja regiona, koje ocjenjuje devetočlani međunarodni žiri na osnovu unaprijed propisanih kriterijuma evaluacije. Pristigli su radovi iz brojnih redakcija kao što su RTCG, Politika, Dnevni Avaz, Dnevnik.si, MTV, N1, B92, VOA, Pobjeda i brojni drugi. (Portal RTCG)