Abiznis

DEMOS: Vladin Program nije riješio problem nezaposlenosti visokoškolaca

Podaci Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, iz jula ove godine, pokazuju da je oko šest hiljada mladih nezaposleno, odnosno 45,3 odsto, što je više nego duplo u odnosu na evropski prosjek (22,3 procenta). Kao posledicu nejasne upisne politike imamo veliki broj stručnih i obrazovnih profila, koja usled neusklađenosti potreba, dovodi do hiperprodukcije kadra, nepotrebnih i nedjelotvornih na tržištu rada. Veliki problem u sferi nezaposlenosti, može se konstatovati kod svršenih visokoškolaca, koji nakon obavljenog pripravničkog staža i stručnog osposobljavanja, u jednocifrenom postotku nastavljaju sa daljim radnim angažmanom, saopštio je odbornik DEMOS-a Boris Pejović.
DEMOS: Vladin Program nije riješio problem nezaposlenosti visokoškolaca
Portal AnalitikaIzvor

Istraživanje koje je u julu ove godine rađeno za potrebe Glavnog grada, ukazuje da 44,8 procenata populacije od 18 do 30 godina, smatra da su sigurnost posla i nezaposlenost članova porodice dominantan problem.

"Međutim, podatak da je po Vladinom Programu za stručno osposobljavanje visokoškolaca, koji se sprovodi već tri godine u organima uprave i službama Glavnog grada, od dana primjene Programa osposobljen ukupno 61 visokoškolac, od kojih do prije par mjeseci ni jedan nije zasnovao radni odnos u glavnom gradu, ne djeluje stimulativno i odgovorno prema ovoj grupi društva. Dakle, osnovna svrha primjene Programa usmjerena ka smanjenju nezaposlenosti visokoškolaca, bar u slučaju javnih službi Glavnog grada u potpunosti gubi smisao. Ukoliko se nastavi tendencija nemarnog odnosa nadležnih prema mladima, u perspektivi posledice mogu biti zabrinjavajuće po cjelokupno društvo. Kako imamo sve izraženiju pojavu odlaska mladih intelektualaca iz države, nameće se kao alarmantna potreba hitno rješavanje ovog pitanja za budućnost zemlje", navodi se u saopštenju Pejovića.

Da bi se ovaj problem riješio, neophodno je definisati kvote i programe za zapošljavanje mladih u okviru javnih službi, koje su u nadležnosti Glavnog grada, kako bi svršeni srednjoškolci i visokoškolci postali konkurentni na tražištu rada.

"Takođe, Sekretarijat za razvoj preduzetništva u saradnji sa Investiciono razvojnim fondom Crne Gore treba da omogući povoljno kreditiranje mladih preduzetnika, koji su prethodno kroz stručnu, kompetentnu edukaciju i usavršavanje obučeni za pokretanje biznisa. Veoma je važno uspostaviti strateške partnerske odnose sa pouzdanim investitorima, koji bi otvorili nova radna mjesta i za mlade", zaključuje se u saopštenju. 

Portal Analitika