Prema tim podacima, u svim zemljama regiona oko četvrtina zaposlenih nema ugovor o radu.
U Crnoj Gori još nema zvaničnih podataka o stopi rada "na crno", ali ankete Saveza sindikata pokazuju da je skoro 35.000 do 40.000 zaposlenih koji rade bez ugovora, primaju dio ili cijeli dohodak na ruke, nemaju plaćeno socijalno osiguranje i ne uplaćuje im se radni staž.
Vlada Crne Gore, pozivajući se na rezultate analize koju je uradio Ekonomski fakultet, ustanovila je da 14 odsto radnika u Crnoj Gori radi na crno.
U Bosni i Hercegovini oko 150.000 do 200.000 ljudi radi "na crno" i taj broj je u stalnom porastu, sa 20 na 23 odsto. Takođe, podaci Saveza sindikata BiH govore da više od 250.000 radnika radi "na crno". Ukoliko inspekcija utvrdi da radnik u BiH radi bez ugovora o radu, propisana je zakonska kazna iznosi od hiljadu do 7.500 eura.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, krajem prošle godine u toj zemlji "na crno" je radilo 600.000 ljudi, ili oko 24 odsto zaposlenih.
Kazne za poslodavce kod kojih rade neprijavljeni radnici su do 16.500 eura. Najviše ih je među građevincima, trgovcima, u turizmu i ugostiteljstvu, auto-transportu, agencijama za osiguranje, kladionicama i kockarnicama, ali i među zanatlijama.
U Hrvatskoj oko osam odsto zaposlenih prima dio ili cijelu mjesečnu platu "na ruke", što je oko 90.000 radnika, pokazali su podaci tamošnje Poreske uprave za prošlu godinu.
Izvor: Mina-business
Foto: telegraf.rs