On kaže da neće biti rasprave članova skupštinskog Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport sa ministrom prosvjete u vezi sa cijenama udžbenika i troškovima ishrane u vrtićima.
-To je epilog danas održane sjednice gdje je odbijena inicijativa Pozitivne Crne Gore o održavanju kontrolnog saslušanja ministra Boškovića koje je trebalo da se pozabavi ovom temom. I pored nalaza DRI, odnosno preporuke da se razmotri cijena ishrane u vrtićima ministar se nije određivao u odnosu na to već je govorio o kvalitetu hrane i karakteru humanog rada vaspitača, koji zapravo niko nije ni dovodio u pitanje. Cilj kontrolnog saslušanja je trebalo da bude konstruktivan pritisak najvišeg predstavničkog doma kako bi se makar socijalno najranjivijim kategorijama u koje, nažalost, spadaju i mnogi koji nisu korisnici MOP-a, omogućio niži iznos cijena ishrane u vrtićima, istče se u saopštenju Perovića.
On dodaje da javnost nije upoznata koliki su realni troškovi za izradu udžbenika.
-Ponovo se ne postavlja pitanje napornog I predanog rada tima koji je koncipirao i omogućio značajnu produkciju udžbenika, već prije svega o ekonomskoj računici koja u konačnom ima za rezultat cijene knjiga za osnovce koja većini porodica predstavlja realan problem svakog septembra. Upravo je sada bio pravi trenutak da se povede rasprava u ova dva problema, kako bi se u narednoj školskoj godini osjetili pomaci, a da se pritom ne ugrozi stabilno funkcionisanje ni predškolskih ustanova ni Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, dodaje se u saopštenju.
Ono što se danas potvrdilo, jeste, kaže Perić, “da to i dalje ostaje tema o kojoj javnost ne može da dobije pravovremene i objektivne informacije”.
-Takav odnos mora biti promijenjen jer je to prvi korak u rješavanju ovog problema. Podsjećamo da su prema nalazima DRI prihodi od uplata roditelja i Centara za socijalni rad za troškove ishrane djece 2014. godini veći od troškova za nabavku prehrambenih proizvoda za ishranu djece i to u iznosu 1.330.681,73 eura za pet ustanova koje su bili subjekti revizije. S tim u vezi je DRI dao preporuku upravnim odborima ustanova i Ministarstvu prosvjete da razmotre opravdanost utvrđene visine troškova ishrane djece koja na mjesečnom nivou iznosi 39,00, odnosno 40,00 eura, zaključuje se u saopštenju.