JU Zavod ,,Komanski most’’ je počeo sa radom 12.11.1976 godine, kao ustanova za umjereno, teže i teško psihički zaostalu djecu i omladinu. Postepeno se broj djece u Zavodu smanjivao, tako da je Zavod prerastao u ustanovu za zbrinjavanje odraslih osoba sa ozbiljnim ograničenjima u socijalnom funkcionisanju, zbog intelektualnih teškoća i drugih smetnji povezanih sa intelektualnim invaliditetom.
Zavod trenutno zbrinjava 112 korisnika, od kojih je 62 muškarca i 50 žena. Zbrinjavanje korisnika obuhvata smještaj, ishranu, obezbjeđenje odjeće, obuće i drugu njegu.
Postojeći kapaciteti Zavoda su dva objekta za zbrinjavanje korisnika. Paviljon “A“ za mušku i paviljon “B“ za žensku populaciju, dok je paviljon ‘’C’’ do nedavno bio za smještaj djece. Međutim, određeni broj djece koja su bila u tom paviljonu su navršila punoljetsvo i premještena u paviljone shodno polu, dok je dvoje djece nakon odluke Komisije za usmjeravanje djece sa posebnim obrazovnim potrebama Glavnog grada, premješteno u Resursni centar za djecu i mlade u Podgorici. Shodno Planu transformacije ustanove, ovaj paviljon je predviđen za otvaranje jednog odjeljenja za osobe sa teškim oblikom autizma.
U cilju unapređenja kvaliteta usluga, smještaja i poboljšanja porodično - pravne zaštite korisnika u Zavodu se dva puta godišnje organizuju sastanci sa roditeljima-starateljima.
Korisnici prisustvuju svim humanitarnim koncertima koji se za njih organizuju, kao i mnogim kulturnim i sportskim događajima u gradu i šire. U tom kontekstu vrijedno je napomenuti i film ,,Lud za tobom’’ crnogorskog reditelja Danila Marunovića u kojem su glavni akteri korisnici Zavoda. Ovaj film je pobjednik Underhill Festa u dvije kategorije kao i mnogih drugih nagrada u regionu i šire.
Korisnici su ostvarili i značajne rezultata učešćem na Specijalnoj Olimpijadi u BiH u junu 2013. godine, kao i u septembru 2014. i 2015. godine, na kojoj je osvojeno više medalja.
Ministarstvo rada i socijalnog staranja je u skladu sa sveukupnim procesom reforme sistema socijalne i dječje zaštite, a u okviru integralnog programa UN-a “Djelujući kao jedan” u Crnoj Gori, u saradnji sa UNDP-em pokrenulo izradu Plana transformacije ustanove ,,Komanski most”, koji je urađen u cilju pružanja podrške institucionalnoj, strukturnoj i organizacionoj transformaciji ustanove “Komanski most”. Plan se fokusira na prevenciji daljih prijema korisnika i na postepenoj de-institucionalizaciji sadašnjih korisnika kroz razvoj vještina za samostalan život i pružanje adekvatnih alternativnih servisa u okviru porodice i zajednice.