“Budući snajperisti se biraju veoma pažljivo, jer su nam potrebni veoma motivisani ljudi, koji mogu da savladaju brojne neophodne vještine kako bi uspješno djelovali u uslovima u kojima postoji povećan lični rizik u borbi”, kazao je za Portal RTCG pripadnik Voda za specijalne namjene Bojan.
Iako se svaki specijalac Vojne policije obučava u rukovanju snajperskom puškom i osnovama snajperskog djelovanja, samo dio njih se specijalizuje za poziv snajperiste.
“Obuka je veoma komplikovana, kako bi naučila snajperistu kako da opstane na bojnom polju. Njegova primarna uloga je da preciznim gađanjem pravi gubitke među protivničkim trupama, usporava kretanje, ali i da unosi strah, konfuziju i uništava moral”, naglasio je Bojan.
Istakao je da snajperista mora biti odličan strijelac, ali da svaki odličan strijelac ne može biti snajperista.
Snajperisti mogu djelovati sami, ali i u paru. Tada snajperistu najčešće prati kolega koji nosi automatsko oružje i pomaže mu u balističkim proračunima, osmatranju terena, biranju mete i slično. I pratilac može biti naoružan snajperskom puškom, kada čine par koji može istovremeno djelovati po jednoj ili više meta.
“Potrebno je da bude izuzetno vješt u kamuflaži, stapanju s prirodom, jer često je na zadatku sam i njegova bezbjednost zavisi od toga. Takođe, od snajperiste se zahtjeva da uspješno prikuplja obavještajne podatke i, po potrebi, djeluje na mete na koje obični strijelci ne mogu, zbog daljine, lokacije, vidljivosti ili drugih razloga”, objasnio je.
Takođe, oni dejstvuju i u protivterorističkim operacijama, dajući podršku upadnom timu.
Zbog takve prirode posla, potrebni su “čelični” živci, te se posebno procjenjuje mentalno stanje svakog kandidata za snajperistu. Biraju se samo oni koji mogu da izdrže duge operacije u kojima će slabo spavati, imati oskudne namirice, ali, ipak, ostati potpuno koncentrisani na zadatak. Kandidat mora da bude pouzdan, sposoban da preuzme inicijativu, disciplinovan i emotivno stabilan.
“Pušači ne mogu biti snajperisti, jer uzdržavanje od cigareta može da izazove nervozu, što se odražava na zadatak. Takođe, u slučaju da zapali cigaru, postoji vjerovatnoća da pronađeni opušak otkrije njegovu poziciju”, rekao je Bojan.
Osim mentalnih sposobnosti, potrebno je da snaperista bude u odličnoj fizičkoj formi.
“U Vodu za specijalne namjene svakodnevnim višesatnim treniranjem održavamo kondiciju i snagu. Na taj način jačamo i samopouzdanje i samokontrolu”, istakao je Bojan, uz napomenu da snajperista mora imati odličan vid, te se ne prihvata ocjena manja od najviše na očnom pregledu.
Osim tih predispozicija, onaj ko želi da bude snajperista mora da savlada niz neophodnih vještina.
Pripadnici Voda za specijalne namjene Vojne policije koriste moderne snajperske puške PSG1 i MSG90 njemačke kompanije "Hekler i Koh". U pitanju je oružje NATO kalibra 7.62×51mm, koje se koristi na daljinama do 800 metara. Te puške su razvijene nakon masakra izraelskih sportista na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972., jer tadašnje oružje njemačkih specijalaca nije moglo uspješno da odgovori zahtjevima.
"Hekler i Koh" je izašao u susret željama njemačkih specijalaca i napravio pouzdano, precizno, poluautomatsko oružje s okvirima većeg kapaciteta.
“Potrebno je odlično poznavanje balistike, jer nije dovoljno samo poklopiti končanicu nišana i cilj da bi pogodak bio uspješan. Treba uzeti u obzir uticaj gravitacije, vjetra, toplote, nagiba terena pri gađanju, posebno na većim daljinama, tokom pucanja”, rekao je Bojan.
Takođe, snajperista mora biti sposoban da se orijentiše u prirodi, koristi moderna tehnološka sredstva i radio-komunikacijske uređaje koje naša Vojska posjeduje.
Snajperisti Voda za specijalne namjene VP uče i iz iskustava stranih jedinica, od kojih neke imaju bogato borbeno iskustvo.
“Najuspješnija saradnja bila je s američkim marincima i pripadnicima slovenačkih specijalnih jedinica. Naši snajperisti su učestvovali i na međunarodnim vježbama specijalnih jedinica, na kojima su rame uz rame s specijalcima iz regiona uspješno izvršavali postavljene zadatke”, objasnio je Bojan.
Tekst i foto: Filip Rakonjac
RTCG:ME