Jedan od antioksidansa iz bosiljka je beta-karoten. Beta-karoten, koji se u tijelu pretvara u vitamin A, sprječava oksidaciju holesterola u krvotoku i na takav način štiti srce i krvne žile.
Bosiljak je dobar izvor vitamina B6 i magnezijuma. Vitamin B6 sprječava nakupljanje potencijalno opasne molekule homocistein. Magnezijum potiče zdravlje kardiovaskularnog sistema pomažući opuštanju mišića i krvnih žila. Tako pospješuje protok krvi i smanjuje rizik od nepravilnog srčanog ritma. Magnezijum osnažuje srčani mišić i djeluje preventivno protiv infarkta.
Istraživanja su pokazala da ulje bosiljka povoljno djeluje na imunitet. Svježi listovi i ulje bosiljka imaju antibakterijska i antiseptička svojstva i mogu se koristiti u liječenju infekcija. Bosiljak možete koristiti i lokalno. Listovi bosiljka stavljeni na rane sprečavaju bakterijske infekcije.
Mirisni listovi bosiljka koriste se u mnogim kuhinjama i slažu se s različitim vrstama jela. Da biste zadržali njegov okus, bosiljak dodajte jelu pri kraju. Kada god možete, odaberite svježi bosiljak, jer ima intenzivniji okus u odnosu na sušeni.
Od svježe nasjeckanog bosiljka s bijelim lukom i maslinovim uljem možete pripremiti odličan umak, koji možete poslužiti uz razna jela kao što su tjestenina, riža i brusketi.
Radiosarajevo.ba