On navodi da se vlast koju vrši država "raspolaže monopolom fizičke prinude koja se smije i može primjenjivati u jasno propisanim slučajevima".
- Način na koji je crnogorska policija protivno Ustavu i Zakonu primijenila brutalnu silu u toku trajanja i nakon protesta DF najbolji je dokaz da se u subotu, zapravo odvijala završna faza procesa odumirnja država i prava, koje je Đukanovićeva nekontrolisana vladavina sistematski ubijala decenijama... To je onaj momenat kada vlast koja bi morla biti državna prerasta u brutalnu političku vlast a nekadašnje državne institucije i monopoli sile i prinude se nezakonito prodvrgavaju samo jednom cilju, a to je očuvanje političkog monopola partija na vlasti. U takvim okolnostima, policijske jedinice, obično specijalne, prerastaju u klasične režmske vojne hunte, razulareno progoneći, batinajući i lomeći sve ispred sebe. Prebijanje novinara, slučajnih prolaznika, mirnih demonstranata, opšta hajka na narod po glavnom gradu te večeri, krunski potvrđuju gore izrečene teze - kaže Zogović.
On dodaje i kako je bezbroj primjera policijske brutalnosti dobilo isti odgovor.
- To je cinični osmjeh Direktora crnogorske policije Stojanovića, kojim je do kraja ogolio kompletan karakterni kod i političku matricu režima čiji je on nus produkt. Podsmijavanje na okolnosti i posljedice klasične policijske torture, od strane visokog policijskog zvaničnika, zatim paušalne i neistinite tvrdnje poput one da su se na kamionu DF nalazile kamenice i palice na kojoj bi mu i sam baron Minhauzen pozavidio su u demokratskim državama više nego dovoljan razlog za smjenu i procesuiranje direktora policije - navodi on.
Zogović dalje kaže kako je "tendencija da se brutalna upotreba sile opravda klasičnom zamjenom teza kroz optužbe da su poslanici pozivali i podsticali da se silom promijeni ustavno uređenje, potpuno je neutemeljena i ruši kompletan pravni poredak države Crne Gore".
- Zato je neophodna jasna i primjerena reakcija državnog tužilaštva koja bi kroz pravni epilog do kraja ogolila motive i otkrila naredbodavce policijske hajke na crnogorske građane čime bi se nedvosmisleno prekinulo sa praksom stavljanja sile iznad prava. Od suštinskog je značaja da se utvrdi koje zapravo rušio ustavni poredak: poslanici koji su mirno protestovali i tražili da im se omogući da uđu na svoja radna mjesta, ili pak naredbodavci brutalne primjene prinude i napada na svakog ko se te večeri zadesio na ulici. Odgovorni za prebijanja nedužnih građana, za polomljene ruke, noge, za hapšenja poslanika, za napade na novinare, za jurnjavu po podgoričkim ulicama, kao i oni koji su egzekutorski sprovodili date instrukcije moraće dobiti kazne u skladu sa zakonom - zaključuje Zogović.