Od djetinjstva, ovi neustrašivi ratnici učeni su samodisciplini, gradeći osjećaj dužnosti. Odbacivali su materijalna dobra i bilo koji oblik straha – posebno onaj od smrti.
U periodu od 1603. do 1867. godine postali su vladajuća vojna klasa i najviši društveni stalež u Japanu, na veliku žalost neprijatelja, jer su odvažni samuraji uvijek ispred svojih potreba i, čak, života stavljali čast.
Predstavljamo vam najzanimljivije činjenice o samurajima.
Čast iznad svega
Sama riječ „samuraj“ znači „onaj koji služi u ime časti“. Koliko je ovaj princip bio važan u životima samuraja najbolje govori seppuku, dobrovoljni čin ili kazna koja podrazumjeva da samuraji koji ne prate doslijedno bušido – „put ratnika“ – ili padnu u ruke neprijatelju izvrše samoubistvo.
Najpoznatiji oblik ovog ritualnog samoubistva podrazumjeva da ratnik oštricom probode stomak i pomjeri je lijevo-desno. Nakon toga ga drugi samuraj obezglavljuje jer bi smrt u suprotnom bila isuviše bolna.
Nisu bili samo ratnici
Samuraje od ostalih ratnika širom svijeta nisu činili drugačijim samo neobičan oklop i katana. Oni su bili politički aktivni i obrazovani, pisali su poeziju, pravili su cvjetne aranžmane, dobro poznavali matematiku...
Nisu koristili samo katane
Iako je „duša samuraja u njegovoj katani“, oni su najre koristili chokuto, tanju i kraću verziju ravnih mačeva koje su kasnije upotrebljavali srednjovekovni riteri.
Kako su tehnike izrade mačeva napredovale, koristile su se sve krivlji mačevi – dok se nisu razvile katane.
Međutim, one nisu bile jedino oružje koje su samuraji koristili. Upotrebljavali su i drveno oružje poput palica, predmete od lanaca, dugačak luk (Yumi), koplja (Yari i Naginata)... Nakon razvoja tehnologije, počeli su da koriste topove i pušku tanegashima.
Postojale su i samurajke
Iako su u to vrijeme žene u drugim kulturama imale podređen položaj i čekale da se njihovi supruzi, očevi, sinovi i braća vrate iz ratova, žene u Japanu bile su u drugačijoj situaciji. Naime, one su imale politički uticaj i bile dio ove neustrašive i elitne klase. Japanke poznate kao Onna-bugeisha borile su se rame uz rame s muškarcima i pratile isti kodeks ponašanja i životnu filozofiju.
Međutim, umjesto katana, one su uglavnom koristile naginatu, koplje dugačko više od jednog i po metra na čijem se vrhu nalazio zaobljen mač.
Vakašudo
Homoseksualnost među samurajima nije bila tabu tema. Štaviše, iskusnim ratnicima koji su podučavali mladiće i dječake bilo je dopušteno da, ukoliko ovi pristanu, stupe u ljubavnu vezu sa svojim učenicima.
(National Geographic Srbija)