Tokom juna, jula i avgusta ove godine na sjevernoj hemisferi zabilležena je najviša prosječna temperatura u svijetu od 1880. godine, od kada se vodi evidencija, navedeno je u izvještaju američke Agencije za istraživanje okeana i atmosfere (NOAA).
Temperature tokom sedam od devet meseci ove godine dostigle su rekord, a sada, tokom jeseni, zabilležene su najviše septembarske temperature površine kopna i okeana, javlja CNN.
Meteorolog CNN-a Dejv Henen rekao je da "neočekivana vrućina nastavlja da se povećava snažnim El Ninjom u Pacifiku".
On je kazao da visoke temperature "pet mjeseci uzastopno bilježe rekord, a vjerovatno je da će se tako nastaviti s El Ninjom i trajati do proljeća".
Prema riječima istraživača, ovo su najviše temperature na Zemlji od bronzanog doba.
U izvještaju je navedeno da je vrućina zabilježena širom sjeveroistočne Afrike, Bliskog istoka, dijelom jugoistoka Azije, većim dijelom sjevera Južne Amerije, kao i pojedinim oblastima centralne i istočne Sjeverne Amerike, međutim temperature nisu bile iznad prosjeka u svim regionima.
"S 98 odsto vjerovatnoće da će se snažan uticaj El Ninja nastaviti, praktično je sigurno da će se ova godina završiti kao najtoplija do sada", izjavio je Hanen.
Kako je saopštila NOAA, prosječna globalna temperatura površine kopna i okeana u septembru ove godine bila je za 1.62 stepena Farenhajta, što je manje od petine Celzijusovog stepena, toplija u odnosu na prosjek tokom 20. vijeka.
(Beta)