Pred velikim brojem zvanica iz javnog života Crne Gore , pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture, Glavnog grada Podgorica, nvo “Nebesko ognjište” i u tehničkoj organizaciji Digital print centra i časopisa Komun@, preksinoć su u podgoričkom hotelu “Ramada” svečano dodjeljene godišnja nagrada i Specijalna plaketa istoimenog časopisa. Ova prestižna priznanja koja se dodjeljuju za očuvanje, promociju i valorizaciju kulturne baštine Crne Gore pripala su Željku Miloviću, novinaru, književniku i publicisti iz Bara i Ibišu Kujeviću, etnologu i koreografu iz Rožaja, za očuvanje crnogorskog nasljeđa.
Nakon intoniranja i i pjevanja himne od strane sopranistice Aleksandre Vojvodić Jovović na početku svečanosti prikazan je kratak dokumentarni film o časopisu Komun@, autora Mirka Jakovljevića, a pozdravljajući prisutne u ime redakcije Komune, izvršni urednik Minja Bojanić podsjetio je na ovaj, po mnogo čemu specifičan časopis, koji je rođen, počiva i istrajava na danas zaboravljenom, rijetkom entuzijazmu pojedinaca “čita se danas isto kao i nakon 50 godina”, jer je riječ o univerzalnim temama:
– Kad bih htio da kažem nešto o Komuni, onda bi se to svelo u riječi – Ovo nema niđe. Zašto? Komun@ je jedinstvena po tome što ni u jednom od njenih brojeva nećete naći niti jednu jedinu reklamu, što je u današnjem, često posustalom medijskom sazvežđu neka vrsta temelja opstanka bilo kog medija. Isto tako, ni u jednom broju Komune nećete naći niti jednu ružnu riječ ni o kome, niti isprazna polemika, ima toga koliko hoćete”.…Nismo svjesni kulturnog bogatstva, počesto ne znamo šta imamo. Redakcija Komune nema svoju adresu, počiva na relaciji Herceg Novi – Podgorica, živi u našim skromnim sobičcima, ima specifičnu paginaciju koja se nastavlja iz broja u broj, često noćima, danima radimo na tome da bismo profilisali ovu novinu za koju smatram da može da bude dobrim primjerom za zapadni Balkan, rekao je Bojanić
Potom je istaknuto da je odluku o laureatima donio tročlani žiri koji su činili predsjedavajuća istoričarka umjetnosti i modna kreatorka mr Anastazija Miranović, režiser Gojko Kastratović i doajen crnogorskog žurnalizma Husein Ceno Tuzović, a Miranovićka je u svojstvu predsjednice žirija, obrazložila odluku, saopštivši da su za prvog laureata godišnje Komunine nagrade u igri pored Željka Milovića i Ibiša Kujevića bili i vajar Miodrag Šćepanović, konzervatorka mr Lidija Ljesar, novinarka Branka Knežević i publicistkinja Radmila Perović, ali da je žiri odabrao Željka Milovića, novinara, pjesnika, prozaistu i muzičkog kritičara koji je svojim kontinuiranim, multidisciplinarnim pristupom kulturi i subkulturi, kroz prizmu analitičkih tekstova, značajno doprinio afirmaciji, prezentaciji, očuvanju i valorizaciji kulturne baštine Crne Gore.
-Ono što je u konačnici opredijelilo žiri da dodijeli godišnju nagradu Miloviću je, usuđujem se reći, za sada, najznačajnije djelo-opsežnu monografiju “Istorija crnogorske pop-rok muzike 1954-1991”u izdanju Matice crnogorske, istakla je Miranovićka, napominjući da je “ta knjiga ujedno i prva stručna studija koja kritički lucidno rasvetljava ovaj dio naše kulturne istorije i nasleđa, istovremeno predstavljajući posebnu sociološku istoriju u kojoj se pobija stereotipna teza o Crnogorcima kao nemuzikalnom narodu, o Crnoj Gori kao mrtvom moru kada je u pitanju urbani život, a njome je naša zemlja, napokon stala uz rame državama u regionu i Evropi koje odavno imaju slične publikacije”.
Obrazlažući oduku žirija da dodijeli Specijalnu plaketu Ibišu Kujeviću, Miranovićka je kazala “da se radi o svojevrsnom strpljivom etnologu i koregrafu koji decenijama istražuje, sakuplja, bilježi i čuva od zaborava autentične izraze narodnog stvaralaštva, igre, pjesme, običaje suptilnog multikulturalnog crnogorskog bića”.
-On je poznat kao koreograf brojnih folklornih ansambala i spiritus moves KUD-a “Vrelo Ibra”iz Rožaja koje je pronijelo slavu Crne Gore gostujući na folklornim scenama širom svijeta osvajajući brojna priznanja i nagrade, a uz to Kujević predstavlja brižnog rizničara koji nam je ostavio u amanet neprocjenjivo nematerijalno blago Crne Gore.
Uručujući Specijalnu plaketu Kujeviću i dvije vrijedne monografije, mr Nela Savković Vukčević, sekretarka Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada Podgorica kao jedan od pokrovitelja ove svečanosti istakla je da je pitanje identiteta na poseban način aktuelizovano tokom procesa integracija i globalizacija.
-Smatram realnim ono stanovište da jedna kultura svoje lokalne vrijednosti, osobenosti, specifičnosti promoviše u univerzalne i time postaje dio ukupne evropske kulture i njenog bogatstva… Dio naše baštine, materijalne i duhovne, jeste multikonfesionalna i multietnička identitetska stvarnost i upravo tim crnogorskim identitetom mi se danas ponosimo i pred Evropom i pred svijetom – rekla je Savković-Vukčević, naglašavajući da Komun@ i ljudi koji je osmišljavaju učinili su da se ti divni glasovi prošlosti čuju, ujedno podsjećajući da uvažavajući svoju baštinu mi cijenimo i svjetsku kulturnu riznicu, našta im iskreno zahvaljujemo na tome, istakla je između ostalog Savković-Vukčević.
Zahvaljujući se na nagradi Kujević je glavnom uredniku Komune, Ameru Ramusoviću uručio seharu sa šest dokumentarnih filmova iz kulturne baštine Bošnjaka sjeverne Crne Gore koji se u cjelosti poklapaju sa onim, što je, kako je istakao, osnovna smjernica tog časopisa, kao i muzički CD sa terena i knjigu epske poezije ,,Kliče vila sa londže zelene” koje je zabilježio dr Ljubiša Rajković Koželjac i lirske poezije ,,Kliče vila sa vrh Koma”.
Novčanu nagradu u vrijednosti od 500 eura koju je obezbijedilo Ministarstvo kulture kao jedan od pokrovitelja svečanosti, skulpturu vajara Koste Kilibarde koje je donirala NVO “Nebesko ognjište”iz Herceg Novog i diplomu Komune, Miloviću je uručio mr Željko Rutović, generalni direktor Direktora za medije pri Ministarstvu kulture.
“Časopis Komun@ je lični i institucionalni graničnik našeg svekazivanja o našoj svebaštini, našom multikulturalnom biću. Vjerujem da će nadolazeće generacije novih posvećenika i primaoca ove nagrade znati da slave i prenose luče svekolike baštine Crne Gore, jer briga o našoj baštini nije riječ institucionalizovanog i birokratskog tipa, već riječ patriotskog odnosa posvećeništva onome što su dostojnici ostavili za buduće generacije”, rekao je Rutović, naglašavajući da” sve što jesmo, jesmo u tragovima, našim istorijskim, kulturološkim, civilizacijskim i državnim … Ono smo što postajemo i što opstajemo u baštini. ..Ovdje nije samo riječ o Komuni i nagradama, ovdje je prije i poslije svega riječ o našim tragovima. Uručenjem ove nagrade uzorana je, nadam se, široka brazda u odličju časopisa Komun@ i svih njenih prijatelja koji će znati da popune vezu Crne Gore i njene baštine – istakao je između ostalog Rutović, uručujući nagradu Miloviću.
Zahvaljujući se časopisu Komun@ koja je uspostavila ovu nagradu i institucijama i pojedincima koji su ga predložili da bude prvi laureat godišnje nagrade, Željko Milović je kazao da je ponosan što je njen prvi dobitnik. On se istovremeno zahvalio žiriju što je dokazao da je crnogorsko urbano nasljeđe dragocjeno državi i narodu.
Milović je, obraćajući se prisutnima, osvrnuo i na nastanak knjige koja je opredijelila žiri da mu dodjeli godišnju nagradu, ali i na raniji rad.
“Preko raznih medija koji su promovisali drugačiju, prefinjeniju i raskošniju Crnu Goru, prezentovao sam svoja saznanja o ljudima i događajima, nastojajući da i drugima objasnim na tuđim primjerima da se može biti drugačiji, a ipak svoj, da svako od nas sopstvenom kreativnošću u umjetnosti, sportu, strasti prema nečemu, načinu življenja uopšte, može dodati po jedan kamen u zidanici kolektivnog nasljeđa na ovim prostorima. No, ipak, po mišljenju žirija, presudno je na ovo priznanje uticalo publikovanje knjige ‘Crnogorska pop rock muzika 1954-1991’, u izdanju Matice crnogorske. Kada se odlučim da radim neku monografiju ili istraživački tekst, najbitnije mi je da stalno učim nešto novo, i da imam osjećaj da to ‘novo’ treba podijeliti s nekim, a ova monografija o CG pop-rocku mi je to omogućila na najbolji mogući način, zavrtivši kaleidoskop djetinjstva i nekih bezbrižnijih dana sasvim dovoljno da ga mogu uporediti sa ovim što danas imamo”, rekao je Milović.
U umjetničkom dijelu svečanosti učestvovali su kao medijator, estradna umjetnica i TV lice Andrijana Božović, a muzičkim numerama ,,Poljem se vija” i ,,Pod gorom” veče su uljepšali gitarski duet Srđan Bulatović- Darko Nikčević, i sopran Aleksandra Vojvodić Jovović koja je otpjevala i numeru ,,Biser Mara”.