Zanimljivosti

Fizički simptomi poremećaja hormona

Hormoni funkcionišu u izuzetno složenom prirodnom mehanizmu, a mnoge bolesti imaju slične simptome kao hormonalni disbalans. Evo koje znakove tijela ne treba da ignorišete...
Fizički simptomi poremećaja hormona
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Između 40 odsto i 60 odsto žena u zapadnom svijetu pati od predmenstrualnog sindroma. Osim toga, ogroman broj žena pati od niza problema koji su povezani s ranom menopauzom. Nešto ozbiljno se događa. Postoje čvrsti dokazi da cijeli niz faktora iz našeg života utiče na balans hormona u organizmu koji je neophodan za zdravlje.

Prema istraživanjima, mnoge žene u svojim 30-im godinama (ponekad čak i prije) povremeno ne ovuliraju tokom menstrualnog ciklusa.

Bez ovulacije ne stvara se corpus luteum (žuto tijelo) koje luči hormon progesteron.

Zbog nedostatka ovog hormona u ženskom organizmu narušava se prirodna ravnoteža estrogena i progesterona. Dominacija estrogena nad progesteronom povlači za sobom niz problema.

Simptomi nedostatka progesterona su:

opadanje kose

hronični umor

talasi vrućine, nesanica

neredovna menstruacija, neplodnost

urogenitalne infekcije

dobijanje na težini, potreba za slatkišima

usporeni rad metabolizma

glavobolja i migrena

promjene raspoloženja, iritabilnosti, depresija, napadi panike

vrtoglavica, loša koncentracija, zaboravnost

smanjen libido

inkontinencija (povremeno „bežanje" mokraće)

palpitacije (preskakanje srca)

rak materice, policistični jajnici, miomi

osteoporoza

gubitak koštane mase

Ako imate tri ili više od ovih simptoma postoji velika mogućnost da je balans estrogena i progesterona u vašem organizmu poremećen. Progesteron je usko povezan sa stresom. Stres i loša ishrana mogu da promijene ovulaciju. Kada ovulacija izostaje, u organizmu nastaje manjak progesterona. Zbog nedostatka progesterona smanjuje se stvaranje antistresnih hormona.

Nedostatak antistresnih hormona još više pogoršava stres koji ponovno uzrokuje izostanak ovulacije. Na takav način se stvara začarani krug. Disbalansu estrogena i progesterona u organizmu doprinosi i svijet u kojem živimo.

Okruženi smo mnoštvom naftnih derivata. Oni se nalaze u vazduhu, hrani i vodi, uključujući pesticide i herbicide, proizvode od plastike i poliklorirane bifenile.

Ove supstance sadrže lažni estrogen - takozvani xeno-estrogen - koji se lako apsorbuje i taloži u masnim tkivima. Na primjer, često konzumiranje gaziranih napitaka iz plastičnih boca može prouzrokovati dominaciju estrogena u organizmu. Xeno-estrogen je vrlo teško izbaciti iz organizma. Ova hemikalija, iako je strana našem tijelu, oponaša estrogen i upliće se u prirodnu biohemijsku aktivnost organizma.

Opširna istraživanja, koja se trenutno sprovode u svijetu, razotkrivaju ozbiljnost situacije koju su uzrokovali pseudo-hormoni. Otkrivena je 51 vrsta xeno-hormona svaki od kojih je sposoban da izazove brojne probleme u organizmu. Pseudo-hormoni štete ne samo ženama. Nedavna otkrića svedoče o tome da se proizvodnja spermatozoida kod muškaraca u zadnjih 70 godina smanjila za 50 odsto.

Ovu činjenicu povezuju s lažnim hormonima, koji takođe mogu uzrokovati rak prostate i dojke, genitalne deformitete te neurološke poremećaje. Pravilna dijagnoza je ključna za rješavanje bilo kojeg zdravstvenog problema. Ako imate simptome hormonskog poremećaja, obratite se ljekaru (hormoni su komplikovana stvar, a osim toga mnoge bolesti imaju slične simptome).

Prije nego što započnete liječenje konvencionalnim ili alternativnim metodama, morate tačno znati što se događa u vašem organizmu. Najčešće će doktor da vas sasluša o simptomima i predložiće da napravite analizu krvi da bi ustanovili razmeru hormona u organizmu.

Ako naiđete na nerazumijevanje ljekara (što se često događa), budite uporni i nastojte da vam da uput za ispitivanje hormona. Konvencionalno liječenje hormonskih poremećaja uključuje hormonsko liječenje nadoknadom sintetičkim hormonima koje ima veliki rizik za zdravlje. Objavljena je studija prema kojoj je otkriveno da redovna upotreba sintetičkih hormona uzrokuje kardiovaskularne bolesti, rak i smrtnost kod žena.

Zbog toga u zadnje vrijeme sve više žena traži prirodno rješenje tegoba povezanih sa predmenopauzom (perimenopauzom) i menopauzom.

Alternativno liječenje hormonskih poremećaja najprije uključuje analizu i kompletno poboljšanje kvaliteta života.

Pravilna prehrana, vježbanje, izbjegavanje stresa i odmor čine čuda kada je riječ o hormonima. Kao što smo već spomenuli, dva osnovna razloga hormonskih poremećaja su stres i ishrana, zbog toga preporučujemo da glavnu pažnju usmjerite na to. Osim toga, dostupne su prirodne kreme s prirodnim progesteronom, koje mogu pomoći kod manjka progesterona u organizmu.

Uobičajeni sastojci takvih krema su soja i divlji yam. Kod hormonalnih poremećaja mogu se koristiti i dodaci prehrani na bazi mace, konopljike, sibirskog ginsenga, sladića, poljske preslice i kineske anđelike.

Izvor: lovesensa.rs; foto: Profimedia

Portal Analitika