Abiznis

Đukanović se nada nastavku partnerstva sa A2A

Premijer Milo Đukanović saopštio je da se nada da će se, nakon postizanja dogovora o najvažnijim pitanjima, nastaviti strateško partnerstvo sa italijanskom kompanijom A2A u Elektroprivredi (EPCG).
Đukanović se nada nastavku partnerstva sa A2A
Portal AnalitikaIzvor

On je kazao da su pregovori između predstavnika Vlade i kompanije A2A u završnoj, kao i da su ostala još dva važna pitanja oko kojih se pregovara.

„Jedno je pitanje definisanja za takozvanu put-opciju, odnosno izlaznu opciju, na čemu je insistirao italijanski partner. To je podrazumijevalo da definišemo uslove pod kojima bi u određenim okolnostima italijanski partner imao pravo da napusti EPCG“, rekao je Đukanović Radiju Crne Gore.

On je dodao da se drugo pitanje odnosi na investicije u drugi blok Termoelekrane (TE) Pljevlja.

„Imamo vrlo jasne i principijelne ponude italijanskom partneru po oba pitanja. Informacije koje sam dobio od pregovaračkog tima Vlade je da smo se veoma približili dogovoru“, kazao je Đukanović.

On je saopštio da ulaganje u proizvodnju termoenergije nije prioritet A2A, ali jeste energetskog razvoja Crne Gore.

„Zbog toga smo tako uporno insistirali na tome da i A2A prihvati to kao jedan od strateških prioriteta energetskog razvoja Crne Gore“, naveo je Đukanović.

On je kazao da je Vlada, za razliku od dijela javnosti koji je od početka priželjkivao neuspjeh aranžmana sa A2A, vrlo principijelno tokom svih pet godina pokazivala da želi da sačuva i produži partnerstvo.

„Mislim da se već danas vide značajne prednosti prisustva italijanskog investitora u EPCG, jer nam je pomogao da značajno unaprijedimo standarde poslovanja i kvalitet upravljanja i menadžmenta, tako se nadam da ćemo se i finalno dogovoriti oko ta dva pitanja i da će se to partnerstvo nastaviti“, saopštio je Đukanović.

On je podsjetio da Crna Gora polaže velike nade u razvoj energetike i ima jasno definisanu Strategiju energetskog razvoja do 2030. godine. Sticajem okolnosti, kako je naveo, prvi projekat koji treba da se realizuje u okviru te strategije je gradnja drugog bloka TE Pljevlja.

„U tri cikluska traženja strateškog partnera za realizaciju te investicije imali smo interesovanje desetak kompanija i na kraju je došlo do izbora strateškog partnera, kompanije Škoda Praha. Obavljen je veliki dio tog posla, a došlo je do izvjesnog zastoja upravo zbog ovog nerazumijevanja među partnerima u EPCG“, objasnio je Đukanović.

On je kazao da vjeruje da je kroz posljednje pregovore sa A2A stvorena pretpostavka za izlazak iz „tog ćorsokaka“, da se prevaziđe zastoj i stvore uslovi da se u narednih 30 do 45 dana finalizuju pregovori sa kompanijom Škoda Praha i počne realizacija investicije.

„Riječ je o veoma vrijednoj investiciji. Posljednja ponuda koju je podnijela Škoda Praha bila je oko 340 miliona eura. Ponuda se odnosi ne samo na dodatnu proizvodnju energije, nego i na regulisanje dugotrajućih problema zaštite životne sredine u pljevaljskoj kotlini“, rekao je Đukanović.

On je dodao da je riječ o izuzetno vrijednoj investiciji i da se raduje da će uskoro početi realizacija te investicije.

Đukanović je saopštio i da se nije odustalo od planova valorizacije potencijala rijeka Morače i Komarnice.

„Bilo bi krajnje neodgovorno prema građanima Crne Gore, našoj budućnosti, energetskom i ekonomskom razvoju, da se odustane od tako izdašnih potencijala. Korišćenje tih potencijala će definitivno Crnu Goru dovesti do statusa izvoznika električne energije, a ne kao do skoro uvoznika, čiji je spoljnotrgovinski bilans veoma opterećen upravo tom stavkom plaćanja uvezene električne energije“, rekao je Đukanović.

On je podsjetio da je plan da se na Morači realizuju četiri hidroeletrane, koje bi proizvodile oko 700 gigavat sati električne energije.

„U postupku smo traganja za strateškim partnerom za realizaciju te investicije. trenutno se pokazuje veliko interesovanje turskih i slovenačkih partnera da u tom trouglu pristupimo njenoj realizaciji. Pored toga, postoji interesovanje kineskih i drugih partnera, sa svima njima smo u kontaktu i vjerujem da bismo u datom trenutku mogli krenuti u raspisivanje tendera“, naveo je Đukanović.

On je rekao da u slučaju Komarnice postoji kvalitetno pripremljena projektna dokumentacija i da se tu radi o proizvodnji oko 230 gigavat sati električne energije.

„To je investicija od oko 180 miliona EUR. Takođe, kontaktiramo sa raznim zainteresovanim partnerima i vjerujem da ćemo, kao i u slučaju Morače, kada se ta interesovanja dovoljno konkretizuju pristupiti raspisivanju tendera i izboru partnera za realizaciju investicije“, saopštio je Đukanović.

(Mina biznis) 

Portal Analitika