- Iznos od 190.223,30 eura uplaćen je u korist humanitarnih organizacija i javnih ustanova. U istoj godini državni tužioci su naplatili 12.951,75 eura na ime naknade štete oštećenima – navela je Unković-Maljević.
Zakonikom o krivičnom postupku propisano je da državni tužilac može odložiti krivično gonjenje za krivična djela za koja je propisana nov- čana kazna ili kazna zatvora do pet godina u slučajevima kad nađe da ne bi bilo cjelishodno da se vodi krivični postupak. Priroda krivičnog djela i okolnosti pod kojim je učinjeno, raniji život učinioca i njegova lična svojstva su faktori koji utiču na odluku tužioca da osumnji- čenom ponudi, odnosno prihvati predlog za odloženo krivično gonjenje. S druge strane, da bi došlo do sprovođenja ovog instituta osumnjičeni mora prihvatiti jednu ili više obaveza.
- Ovaj institut se može primijeniti ako osumnjičeni prinja, odnosno druge obaveze utvrđene pravosnažnom sudskom odlukom. Takođe, tužilac od osumnjičenog u zamjenu za odloženo krivič- no gonjenje može zahtijevati da plati određeni novčani iznos u korist humanitarne organizacije, fonda ili javne ustanove ili da obavi određeni društveno korisni ili humanitarni rad.
Suština Unković-Maljević je kazala da nakon što stupi na snagu institut odloženog krivičnog gonjenja osumnjičeni je dužan da prihvaćenu obavezu izvrši u roku koji ne može biti duži od šest mjeseci. Suština primjene ovog instituta, kako je navela Unković- Maljević, jeste brže okončavanje krivičnog postupka, shodno procjeni svrsishodnosti krivičnog gonjenja u odre- đenom slučaju.
- Kritetijum za negonjenje u nekim nacionalnim (uporednim) krivičnim postupcima povezan je sa visokim troškovima postupka ili se zasniva na nekim svojstvima optuženog – pojasnila je Unković- Maljević.
Opširnije u Pobjedi...