Zanimljivosti

Bakterije s plišanih igračaka mogu da izazovu trovanje

Plišane igračke koje su djeci najbolji prijatelj mogle bi da predstavljaju potencijalnu opasnost po njihovo zdravlje – u 90 odsto slučajeva kada djeci igračka ispadne na pod, može da pokupi razne prljavštine i bakterije.
Bakterije s plišanih igračaka mogu da izazovu trovanje
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Stručnjaci su upozorili da 80 odsto bakterija s plišanih igračaka može da izazove trovanje, a testovi su pokazali i da je jedna od četiri igračke sadržala tragove izmeta.

Prema istraživanju kompanije “Dettol”, tri od četiri medvedića roditelji ne peru nakon što im je dijete bilo bolesno, a jedan od pet nikad nije bio opran.

Mikrobiolozi su nakon izvađenih briseva s raznih dječijih plišanih igračaka pronašli bakteriju Staphylococcus, koja je bila uzrok trovanja, a, takođe, četvrtina njih sadrži i koliformne bakterije što upućuje na moguću prisutnost štetnih organizama.

Dr Lisa Ekerli, stručnjakinja za kućnu higijenu, rekla je za Mail Online: "Sve što djeca stavljaju u usta mora da bude higijenski čisto, ali je teško uzeti od djeteta omiljenog medu da bi se oprao, što znači da može da postane vrlo prljav". Ona savjetuje da se igračke redovno peru u veš mašini.

Kao dio kampanje ‘Care For Your Bear’, koja ima za cilj podizanje svijesti o raznim mikroroganizmima koji vrijebaju na dječijim plišanim medama, Dettol je sastavio vodič o smanjenju rizika od obolijevanja djeteta:

1. Operite plišanog medvedića na niskoj temperaturi u veš mašini

2. Izbjegavati da perete plišane igračke s regularnim vešom, jer time ne samo da ćete zaustaviti širenje bakterija, već i spriječiti promjenu boje igračaka ili veša

3. Medu treba sušiti prirodnim putem

4. Za dodatnu zaštitu po potrebi staviti medu u mrežastu vrećicu za pranje ili jastučnicu

5. Redovno odstranjivati mrlje sunđerom.

Izvor i foto: klix.ba

Portal Analitika