"Vidjeli smo prvi korak, ali smo vrlo daleko od toga gdje treba ići", rekla je Merkel pred donjim domom njemačkog parlamenta, dan poslije samita EU posvećenog migrantima.
Ona se založila za usvajanje "trajne procedure o raspodjeli izbjeglica u zemljama članicama" Unije.
Merkel je poslanicima rekla da su potencijalne prednosti od priliva izbjeglica mnogo veće od bilo kakvih opasnosti.
"Mogućnosti su mnogo veće od rizika, samo treba da ih prepoznamo i iskoristimo", rekla je ona.
Takođe je dala uvjeravanja da je Njemačka u stanju da se suoči s izazovima velikog priliva migranata.
"Ko, ako ne mi, ima snagu to da uradi", upitala je ona.
Njemačka očekuje da će dobiti ove godine između 800.000 i milion zahtjeva za azil, što je rekord za jednu evropsku zemlju.
Raspodjelu 120.000 izbjeglica između zemalja članica EU koja je odlučena u utorak, osporilo je više evropskih država, među kojima Slovačka i Mađarska.
Merkel je takođe ukazala da se ne poštuju važeće EU procedure za prihvat izbjeglica na spoljnim granicama Unije.
"EU je zajednica vrijednosti, prava i odgovornosti", rekla je ona i dodala da su u Evropi "na snazi minimalni kriterijumi za prihvat izbjeglica prilikom procedura podnošenja zahtjeva za azil" i da to još nije obezbijeđeno na granicama Unije.
Njemačka kancelarka je rekla da su u EU razgovarali i o tome kako se suočiti sa samim uzrocima izbjegličke krize i navela da će se o tome razgovarati na margini Generalne skupštine UN krajem nedjelje.
"U danima koji dolaze u Njujorku razgovaraće se o tome šta može da se uradi na globalnom nivou", rekla je Merkel.
Ona je pozdravila to što je predloženo da se u novembru formiraju centri za registraciju migranata, prije svega u Grčkoj i Italiji gdje većina njih stiže, da bi se napravila razlika između izbjeglica i ekonomskih migranata.
Guverneri 16 njemačkih saveznih država nalaze se u Berlinu danas sa kancelarkom da razgovaraju o tome kako da upravljaju velikim prilivom migranata u zemlju.
Cilj današnjeg sastanka u Berlinu je da se popravi saradnja između nacionalnih i lokalnih vlasti i ubrza birokratski proces oko tražilaca azila.
Izvor i foto: b92.net