Ovaj datum izabran je kao dan obilježavanja jer je tada Slovenija, kao prva od članica MAP-a, ratifikovala Protokol o integralnom upravljanju obalnim područjem Mediterana koji je inače sedmi protokol u sklopu Barselonske konvencije.
Imajući u vidu da su efekti klimatskih promjena centralna tema ovogodišnjeg Dana Obale, Javno preduzeće će u saradnji sa PAP/RAC Centrom UNEP/MAP-a, Ministarstvom održivog razvoja i turizma i Nevladinom organizacijom „Zelena mreža – Green Net“ iz Budve, realizovati niz aktivnosti sa temom klimatskih promjena i njihovim efektima.
U osnovnim školama organizovaće se nekoliko radionica sa temom „Klimatske promjene i njihov uticaj na nas“ u okviru kojih će biti prikazan PAP/RAC-ov kratak film „Dobra klima za promjene“, zatim će se izraditi edukativna web stranica „Klimatske promjene za djecu“ na crnogorskom jeziku, i pripremiće se promnotivni materijal sa temom Dana Obale, koji će biti distribuiran u 35 osnovnih i srednjih škola, i to u opštinama Herceg Novi, Tivat, Kotor, Budva, Bar, Ulcinj i Podgorica.
U sklopu ovih aktivnosti, Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, je u saradnji sa partnerima, kao i prethodnih godina,pripremilo poster na temu „Klimatske promjene“. Cilj ovog postera je da se djeci školskog uzrasta na slikovit i jednostavan način približe odgovori na pitanja sto šu to klimatske promjene, što dovodi do njihovog nastanka i koje su njihove posledice (gubitak obale, podizanje nivoa mora, povećanje temperature i slicno).
Ovo je sedmi tematski poster povodom Dana Obale a prethodnih godina izrađeni su posteri sa temama: „Biodiverzitet mora“, „Staništa na crnogorskoj obali“ , „Fizičko-hemijski procesi u moru“, „Pomorstvo minulih epoha“, „Plaže i obalni procesi“ i „Meduze Mediterana“.