Društvo

FZO: Najveće umanjenje zarade izabranom doktoru po osnovu kapitacije 66 eura

Predstavnici Fonda za zdravstveno osiguranje, na čelu sa direktorom Kenanom Hrapovićem, razgovarali su danas sa predstavnicima Sindikata zdravstva o načinu usklađivanja cijena usluga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (PZZ) i vezi sa obračunom zarada izabranog doktora i sestre u timu. Sastanak je održan na inicijativu predsjednice te radničke organizacije Ljiljane Krivokapić, kako bi bila obrazložena smanjena zarada za jul pojedinim izabranim doktorima. Sastanku su prisustvovali i predsjednici Sindikata Domova zdravlja iz Podgorice, Bara, Plava i Bijelog Polja Novak Praščević, Božika Subašić, Ramo Gutić i Vojislavka Gačević.
FZO: Najveće umanjenje zarade izabranom doktoru po osnovu kapitacije 66 eura
Portal AnalitikaIzvor

Prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju, cijene i način plaćanja zdravstvenih usluga u nadležnosti su Fonda za zdravstveno osiguranje.

„Metodologija određivanja vrijednosti kapitacije i cijena zdravstvenih usluga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti“ predstavlja dokument kojim je definisan način plaćanja usluga izabranih doktora i raspodjele sredstava na nivou zdravstvene ustanove. Na izradi navedenog dokumenta 2007. godine bio je angažovan konsultant Svjetske banke. Metodologija podrazumijeva plaćanje tima izabranih doktora kombinacijom kapitacije i plaćanja po uslugama 50:50, što znači da 50% zarade zavisi od broja registrovanih osiguranika i njihove starosne strukture, dok ostalih 50% zavisi od stvarnog obima pruženih usluga. Metodologija je obuhvatila i način plaćanja ostalih djelatnosti na nivou PZZ, pa je tako predviđeno i plaćanje usluga stomatologije, centara i jedinica za podršku po uslugama, na osnovu utvrđene cijene usluge. Na isti način se plaćaju i usluge epidemiologije. Obaveza Fonda je da, shodno metodologiji, vrši usklađivanje cijena usluga u PZZ sa promjenom utvrđenih parametara. Kod utvrđivanja cijena i vrijednosti koeficijenta i boda korišćeni su svi raspoloživi podaci iz informacionog sistema Fonda i podaci pribavljeni od Domova zdravlja", navedeno je u zajedničkom saopštenju Fonda i sindikata.

Od 1.7.2015. godine, u primjeni su nove cijene usluga u PZZ. Pri posljednjem usklađivanju od 1.7.2015. godine, procenat registracije pacijenata bio je oko 96 odsto, a registracija po koeficijentima blizu 100 posto.

"Zbog registracije od blizu 100 posto vrijednost koeficijenta je smanjena. Kada smo počeli sa obračunom zarada po metodologiji, procenat registracije pacijenata kod izabranih doktora bio je manji, bio je manji i broj koeficijenata, a samim tim bila je i veća vrijednost koeficijenta. Povećanjem broja registrovanih pacijenata kod izabranih doktora, povećava se broj koeficijenata, a smanjuje njegova vrijednost. Fond je vršio usklađivanja cijena samo za dio koji se odnosi na kapitaciju. Na ovaj način nije došlo do povrede Granskog kolektivnog ugovora (GKU) jer je obračun zarada izabranih doktora i sestara iz tima shodno metodologiji isti, ili veći od zarade koja se dobije primjenom koeficijenta složenosti poslova iz GKU. Napominjemo da se ove izmjene nijesu odrazile na obračun zarada ostalih zaposlenih u primarnoj zdravstvenoj zaštiti", naglašava se u saopštenju.

Kako je pojašnjeno, ukoliko je ljekar radio u dva uporedna mjeseca (jun i jul) 174 sata i imao maksimalan broj koeficijenata, smanjenje je maksimalno moglo iznositi 50 eura.

"Najveće umanjenje izabranom ljekaru za djecu i odrasle po osnovu kapitacije, koja je predmet nedavnog usklađivanja, moglo je iznositi 66 eura, i to ako je ljekar imao maksimalan broj koeficijenata i 30 godina radnog staža, uključujući i minuli rad. O aktivnostima koje je sproveo Fond upoznati su svi direktori zdravstvenih ustanova- domova zdravlja, dopisom od 15.6.2015. godine. Ono što je unijelo zabunu među ljekare, a potom i javnost, jesu smanjenja zarade i po drugim osnovama, što apsolutno nije predmet ovih usklađivanja. Mogući razlozi za smanjenje zarada u julu u odnosu na jun, a što nije vezano za promjene obračuna vrijednosti koeficijenta i boda koje su u primjeni od 1. jula 2015 godine, odnosno, nije vezano sa usklađivanjem zarada koje je radio Fond, već na osnovu drugih parametara koji su poznati svim izabranim doktorima, kao i direktorima domova zdravlja, a to su: manji broj časova redovnog rada zbog korišćenja godišnjeg odmora i plaćenog odsustva,  isplate naknada koje su povezane sa prisustvom na poslu: prekovremeni i dopunski rad, jednokratne pomoći, naknade za neiskorišćeni godišnji odmor koje su  isplaćene u junu pa je po tom osnovu izabrani doktor primio manju zaradu u julu za iznos te naknade, manji broj pruženih usluga zbog odsustva izabranih doktora i zbog manjeg broja posjeta osiguranika u ljetnjim mjesecima, što je u julu došlo do izražaja", precizirano je u saopštenju.

Sindikat zdravstva tražio je od Fonda za zdravstveno osiguranje da nađe način kako bi se zarade izabranim doktorima vratile na stanje prije julskog smanjenja. Iz Fonda je poručeno da će se u narednom periodu intenzivirati kontrole obračuna zarada zaposlenih u PZZ i da će se zalagati za poboljšanje standarda zaposlenih i njihovih zarada kroz donošenje novih propisa.

"U toku je izrada Zakona o zaradama u javnom sektoru koji će se odnositi i na zdravstveni sistem. U ovom momentu ne možemo reći da li će novi propisi uvažiti da se obračun zarada za izabrane doktore i sestre u timu i dalje vrši po važećoj metodologiji. Ukoliko obračun i dalje bude vršen po metodologiji, Fond će sagledati sve aspekte primjene u praksi na koje su ukazali predstavnici sindikata na današnjem sastanku. Takođe, Sindikat je tražio organizovanje sastanka sa predstavnicima Ministarstva zdravlja i Fonda za zdravstveno osiguranje, povodom druge problematike koja je iznešena na sastanku, a koja nije bila povod današnjeg sastanka", zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika