Bijelski stečajci su se kratko zadržali, propustili radnike Trening centra Azalea, Jadroagenta i bivše rukovodioce Brodogradilišta. Stečajni upravnik Žarko Ostojić, kome je Privredni sud odbio ostavku, nije se pojavio. Međutim, propustili bi, kako kažu i njega, jer dva dana su čekali da počne istraga na italijanskom brodu South river.
Predstavnici kriminalističke policije i inspekcija za sigurnost plovidbe Lučke kapetanije razgovarali su jutros sa kapetanom i posadom broda oko incidenta koji se dogodio 10. avgusta. Tada je neko napunio tankove sa balastnim vodama i zatvorio tankove, pa je umalo došlo do potonuća doka i broda sa 500 tona nafte. Ogromna havarija i ekološka katastrofa izbjegnuta je zahvaljujući brzoj reakciji radnika koji su došli i tog dana u 7 sati umjesto na posao na protest. Iz policije i Lučke kapetanije odbili su da daju bilo kakve izjave, dok se ne završi istraga.
Inspekcija za sigurnost plovidbe Lučke kapetanije razgovarali jutros sa kapetanom i posadom broda Inspekcija za sigurnost plovidbe Lučke kapetanije razgovarali jutros sa kapetanom i posadom broda
Radnici vjeruju da su spasili kompaniju i čitav predio velike katastrofe. Prema priječima predsjednika Sindikata, Mladena Krivokapića, zato su revoltirani i ne mogu da shvate da ih u Privrednom sudu, sudija Jovanić, optužuje za opstrukciju i za ugrožavanje imovine i životne sredine, u obrazloženju odbijene ostavke Žarka Ostojića.
"Smatramo da izjava gospodina Jovanića apsolutno nije na mjestu, ona je poluucjenjivačka. Da nismo reagovali 10. avgusta pitao bih vas onda šta bi bilo da je otišlo u more 500 tona nafte, da li bi ijedan ozbiljan investitor došao u Crnu Goru za pet godina. Postvaljam pitanje ko je spriječio katastrofu, Jovanić iz Podgorice ili nesavjesni radnici kako nas on naziva, koji opstruiraju rad", ističe Krivokapić.
On dodaje da radnicima svako jutro govori da mogu da počnu da rade ako žele, ali oni i dalje to odbijaju nadajući se pozitivnom ishodu pregovora, koji su, kako nezvanično saznajemo, nastavljeni danas u Podgorici. Radnci su svjesni da nikom ne odgovara da se pravi ogromna šteta zbog „zarobljenih" brodova, koji čekaju završetak remonta i da isplove. Na gubitku su, kaže Krivokapić i oni jer ne rješavaju svoj status i država, kao i stečajni upravnik. Ono što bi u ovom momentu moglo da „prelomi" jeste dogovor oko promjene kolektivnog ugovora radi isplate otpremnina. Jer u Ministarstvu insistiraju na socijalnom programu, a stečajci na kolektivnom ugovoru.
Ujutru su radnici odlučili da opet pođu do opštine i upoznaju novu predsjednicu Natašu Aćimović sa svojim problemima i stanjem u Brodogradilištu.
Radio Jadran