Društvo

Uništene kućice za gniježđenje modrovrane na Marezi

Četiri kućice na za gniježđenje modrovrane postavljene na lokalitetu Mareza uništene su, utvrđeno je tokom pregleda uspješnosti gniježđenja. Tokom akcije, koju je CZIP organizovao u aprilu, od 100 kućica postavljenih širom Crne Gore, 14 je postavljeno na Marezi.
  Uništene kućice za gniježđenje modrovrane na Marezi
Portal AnalitikaIzvor

Dva stabla na kojima su kućice postavljene su posječena a kućice odnijete, dok su ostale dvije  oborene  i slomljene.

Modrovrana je migratorna vrsta koja zimu provodi u Centralnoj i Južnoj Africi. Zimovanje populacija koje gnijzde ili migraraju preko Crne Gore još uvijek nije tačno poznato. Na osnovu nalaza prstenovanih mađarskih gnijezdećih jedinki dokazano je da značajne populacije modrovrane migriraju preko Balkanskog poluostrva i vjerovatno preko Crne Gore.

Međutim, pored toga što se radi o migratornoj vrsti, ona u našoj zemlji gnijezdi na nekoliko lokaliteta. Gnijezdeća populacija se procjenjuje na 15 do 25 parova, što je prilično velika brojka ako se uzme u obzir da je čak 80 posto uspješnost gnijezđenja zahvaljujući vještačkim gnijezdima tzv. kućicama dizajniranim upravo za ovu vrstu koje na taj način kompenzuje nedostatak prirodnih duplji u stablima. Postavljanje kućica za modrovranu je jedna od uspješnih mjera zaštite ove globalno ugrožene vrste.Modrovrana voli otvorene ravničarkse travne površine koje se kose ili služe za ispašu sa rijektim drvećem. Mareza predstavlja značajno područje za ptice selice, gdje su kućice postavljene kako bi privukle ptice i građanima Podgorice omogućili da uživaju u ljepoti jedne od najljepših evropskih vrsta ptica.

Kućice su označene brojevima. CZIP je ranije apelovao na građane da, kućice za gniježđenje modrovrana koje su postavljene za opšte dobro, ne uklanjaju, kao i da ukoliko primjete njihovo uklanjanje, potencijalno uklanjanje drveta na kojem su kućice i slično, informišu Centar za zaštitu i proučavanje ptica, navodi se u saopštenju CZIP-a.

Portal Analitika