Materijal u okviru predmeta Telekom tražili su poslanici Koča Pavlović i Nebojša Medojević.
"Zakonik o krivičnom postupku ne omogućava da se izvrši uvid u spise predmeta ukupno, niti pojedinačno, što zahtijeva poslanik Pavlović", naveo je Katnić u obrazloženju u koje je Pobjeda imala uvid.
Odredbe Zakonika o krivičnom postupku koje se odnose na pretkrivični postupak, odnosno izviđaj, kako je objasnio, ne predviađaju mogućnost bilo kakvog uvida u spise predmeta koji se pribave u tom dijelu postupka.
"Tek nakon podizanja optužnice može se dozvoliti razmatranje spisa onome ko ima opravdan interes, što predviđaa odredba člana 203 stav 1 Zakonika o krivičnom postupku", naveo je Katnić.
On je rekao da mu je prevedena dokumentacija o Telekomu dostavljena u utorak, kao i da činjenice koje se nalaze u tom materijalu predstavljaju samo dio činjenicnog supstrata koji je pribavilo Specijalno tužilaštvo i koji će, uz činjenice koje će biti pribavljene u narednom periodu, poslužiti za donošenje konačne odluke.
On je naveo da se Odjeljenje za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zlocina Vrhovnog državnog tužilaštva pocetkom juna obratilo Agenciji za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, povodom zahtjeva Pavlovića.
Katnić je dodao da još nijesu dobili odgovor od Agencije, ali da su, nezavisno od tog mišljenja, našli da zahtjev Pavlovića nije dozvoljen.
"Izviđaj je dio pretkrivicnog postupka i zatvorenost je opravdana zbog potrebe zaštite krivičnog postupka koji slijedi, a zakonodavac ne predviđa nikakav izuzetak. U pretkrivičnom postupku (moguće) nijesu poznati svjedoci, okrivljeni, niti potreba za izvođenjem dokaza, pa bi svaki upliv javnosti, bez obzira od koga dolazi, proizveo neotklonjivu štetu za postupak", smatra Katnić.
Pavlović je kao osnov za pravo na uvid u spise predmeta naveo odredbe člana 50 Poslovnika Skupštine, a Katnić je naveo da mu to pravo ne pripada u ovom slučaju.
Istraga o privatizaciji Telekoma pokrenuta je krajem 2011. godine nakon što su američke vlasti saopštile da imaju dokaze o korupciji tokom privatizacije Telekoma. Vlasti SAD-a su utvrdile da je Magyar Telekom pri kupovini Telekoma podmitio više crnogorskih zvaničnika sa ukupno 7,35 miliona eura.