Abiznis

CIS : Poboljšanje razvoja servisa i niže cijene interneta

Centar informacionog sistema (CIS) Univerziteta Crne Gore postao je Nacionalna tačka razmjene internet saobraćaja (MIXP), što će, kako je ocijenjeno, biti alat za poboljšanje razvoja servisa, snižavanje cijena usluga i povećanje efikasnosti biznisa i privređivanja.
CIS : Poboljšanje razvoja servisa i niže cijene interneta
Portal AnalitikaIzvor

Potpredsjednik Vlade i ministar za informaciono društvo i telekomunikacije, Vujica Lazović, kazao je da je u ukupnom mozaiku rada informacionog društva u Crnoj Gori nedostajao jedan projekat tog tipa.

„Neophodno je da ukoliko želimo da razvijamo informaciono društvo imamo Nacionalnu tačku razmjene interneta“, rekao je Lazović na konferenciji za novinare.

On je ocijenio da su prednosti tog projekta ogromne.

„Sada smo u prilici da, kada su u pitanju građani Crne Gore - korisnici interneta, to možemo raditi na brži na efikasniji način sa više sigurnosti“, saopštio je Lazović.

On je pozvao sve operatore, odnosno internet provajdere, da već sjutra kontaktiraju CIS i da zajedno participiraju u punom funkcionisanju tog projekta.

U cilju promocije prednosti i benefita povezivanja na MIXP, do kraja godine se neće plaćati mjesečna naknada njegovog korišćenja.

CIS je uradio kompletan dizajn, instalaciju i konfigurisanje prvog MIXP-a i počeo sa testnim radom 10. jula.

Svi testovi, kako je saopšteno, pokazuju da MIXP funkcioniše prema planu, a nakon uspješnog povezivanja Crnogorskog Telekoma i Telenora, testna faza se završava. Od tog trenutka će MIXP biti spreman za sve zainteresovane korisnike. Te dvije kompanije su pomogle i u nabavci neophodne opreme i preduzele aktivnosti za povezivanje na MIXP.

Rektor Univerziteta Crne Gore (UCG), Radmila Vojvodić, saopštila je da razvoj informaciono-komunikacionih tehnologija znači osnov, pretpostavku društva i znanja.

„U civilizacijskom i crnogorskom društveno-ekonomskom kontekstu dijelimo ne samo tu činjenicu kroz životnu svakodnevicu, nego i kroz učenje i rad“, kazala je Vojvodić.

Ona je dodala da se bez razvoja komunikacione strukture ne može govoriti o napretku u obrazovanju, nauci, kulturi i uopšte u razvoju ljudskih resursa.

Vojvodić je navela da su UCG i CIS ne samo simbolički nego i stvarno mjesto istinske saradnje i konstruktivnog sadejestva svih činiliaca iz te oblasti.

Uspostavljanje MIXP-a bi, kako je ocijenjeno, trebalo da rastereti linkove za globalni pristup internetu, poboljša kvalitet usluga pristupa internetu i sigurnosti komunikacija.

Te mreže omogućavaju i doprinose ekonomskom razvoju, kao i modernizaciji važnih sektora, kao što su obrazovanje i zdravstvo.

Na MIXP se mogu povezati i obrazovne ustanove, državni organi, kompanije i ostali, ako ispunjavaju tehničke uslove koje mogu naći na sajtu www.mixp.me.

Jedan od tehnički nezaobilaznih preduslova za povezivanje na MIXP jeste da zainteresovani pravni subjekt, registrovan u Crnoj Gori, posjeduje računarsku mrežu registrovanu kao autonomni sistem (AS).

Osim Ministarstva, pomoć u realizaciji projekta pružili su Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP), Međunarodna telekomunikaciona unija (ITU) i Međunarodno internet udruženje (ISOC).

Portal Analitika