"Tošiba" je priznala sistematsko zataškavinje koje je počelo 2008. Više njenih sektora, među kojima i onaj za kompjuterske čipove i personalne kompjutere, imali su finansijske probleme, ali su direktori kao "izazov" postavili nerealne ciljeve za profite, poslije čega su potčinjeni lažirali rezultate.
Pored problema u sektoru za elektroniku, perspektive "Tošibe" u nuklearnoj industriji, što je jedno od njenih osnovnih poslovanja, uzdrmani su nuklearnom katastrofom u Fukušimi 2011. To je izazvalo brigu javnosti za bezbjednost reaktora i smanjilo šanse za nove nuklearke. Svih 48 reaktora u Japanu sada je isključeno.
Direktor Hisan Tanaka je na početku konferencije za novinare držao pognutu glavu skoro pola minuta kao gest pokazivanja dubokog srama i kajanja. Ostavke su podnijeli njegov prethodnik, a sada potpredsjednik kompanije Norio Sasaki i savjetnik Acutoši Nišida i još šest rukovodilaca.
- Imamo ozbiljnu odgovornost. "Tošiba" će morati da izgradi novu sistematizaciju i izvrši rekonstrukciju - rekao je Tanaka.
"Tošiba" je saopštila da su lažiranja trajala i tokom prošle fiskalne godine, završene u martu, i da revizija, koja treba da pokaže pravu finansijsku sliku, još nije završena.
Skandal u "Tošibi" ponovo je potcrtao probleme u korporativnom upravljanju u Japanu, uprkos nastojanjima da se poveća nezavisan nadzor kompanije. Prije nekoliko godina proizvođač medicinske opreme i kamera "Olimpus" bio je u centru pažnje pošto je njen predsjednik Britanac Majkl Vudford objelodanio zataškavanje gubitaka.
"Tošiba" se izvinila akcionarima i kupcima, a osnovala je i nezavisnu grupu za istragu kako je došlo do propusta i što treba uraditi da se tako nešto opet ne desi.
Izvor: RTS
Foto: rts.rs