Abiznis

Nacrt industrijske politike do 2020. na javnoj raspravi

Na sjednici Odbora udruženja malih i srednjih preduzeća PKCG prezentiran je nacrt Industrijske politike Crne Gore do 2020. godine i usvojena informacija o poslovnom ambijentu za rad MSP.
Nacrt industrijske politike do 2020. na javnoj raspravi
Portal AnalitikaIzvor

Mr Renata Milutinović iz Direktorata za industriju i preduzetništvo Ministarstva ekonomije predstavila je nacrt Industrijske politike Crne Gore do 2020. godine i najavila javnu raspravu o ovom dokumentu, koja će trajati od 15. jula do 15. septembra 2015. godine. Cilj javne rasprave je da se omogući uključivanje stručne i šire javnosti u proces kreiranja industrijske politike.

Svrha industrijske politike je utvrđivanje strateškog okvira i prioriteta razvoja industrije, koji treba da doprinesu ukupnom ekonomskom rastu, povećanju zaposlenosti i ubrzanom inovativnom razvoju svih regiona, imajući u vidu raspoložive prirodne, ljudske i finansijske resurse.

Vlada je u novembru 2014. formirala međuresorni Radni tim za izradu i implementaciju industrijske politike Crne Gore do 2020. godine, čime je omogućeno da se na sveobuhvatan način pristupi izradi politike i uspostavi okvir za integraciju i koordinaciju sektorskih strategija, ali i visokostrateških dokumenata.

- Industrijska politika Crne Gore u periodu do 2020. godine je veoma važan strateški dokument za razvoj konkurentnosti crnogorske ekonomije, što je ključni osnov za promjene koje trebaju da omoguće otvaranje novih radnih mjesta, veće prihode i bolji životni standard. U tom cilju projektovani industrijski razvoj postavlja novi okvir koji će podržavati preduzeća i podsticati njihovu konkurentnost, omogućiti bolji pristup finansijama, unaprijediti poslovni ambijent i obezbijediti bolju usklađenost obrazovnog sistema i potreba tržišta rada- rekla je Renata Milutinović.

Ona je naglasila da su ključne preporuke za formulisanje industrijske politike proizišle iz procesa usaglašavanja sa industrijskom politikom EU, a odnose se na izbor mjera čijom primjenom Crna Gora mora efikasno uticati na povećavanje konkurentnosti ekonomije na međunarodnom nivou.

- Ovaj dokument je okvir za definisanje svih relevantnih ekonomskih politika na sektorskom nivou, urađen je i višegodišnji akcioni plan koji je služi za implementaciju ove politike, a svake godine biće formulisan poseban jednogodišnji plan, ocijenila je predstavnica Ministarstva ekonomije.

Nacrtom Industrijske politike Crne Gore do 2020. definiše se novi pristup industrijskoj politici kreiran u cilju povećanja industrijske produktivnosti, stimulisanja preduzetništva i podsticanja inovativnosti. Takođe se navodi da su preduzeća i djelatnosti nosioci promjena i razvoja, i da je glavna uloga Vlade da im pruži punu podršku kako bi maksimalno realizovali svoj potencijal za rast, razvoj i konkurentnost.

Potpredsjednica Privredne komore Ljiljana Filipović je komentarisala pomenuti dokument sa dva aspekta: šta on znači za poslovanje domaće privrede i kakav je njegov značaj u vezi sa pregovorima sa EU koji se odnose na poglavlje 20: Preduzetništvo i industrijska politika.

- Veoma je važno da znamo okvir za poslovanje privrede. Neophodno je i da privrednici preko jasnih i preciznih planova dobiju smjernice o tome šta slijedi u industriji, kazala je potpredsjednica komore.

- Jako je malo evropskih direktiva i mjerljivih ciljeva, kad je u pitanju industrijska politika, zato naš pregovarački tim ima kompleksan zadatak da uvjeri EK da imamo jasnu viziju o tome kako će se kretati i razvijati naša industrija, smatra Filipović.

Brojne diskusije privrednika ukazale su da su oni itekako zainteresovani za ovu temu. Najviše su insistirali na tome da Država stvori stimulativniji biznis ambijent, konkretizuje aktivnosti na formiranju biznis zona odnosno uspostavi efikasnije funkcionisanje postojećih, ukazali su, potom, na teškoće sa kojima se suočavaju u poslovanju, zahtijevali da se pokrene proizvodnja cementa u Pljevljima gdje imamo ogromnu sirovinsku bazu, saopštili da ekonomski i održivo ne valorizujemo resurse i upitali kako mogu stvarati konkurentan proizvod sa visokom cijenom inputa.

Na sjednici je rečeno da se, tokom javne rasprave o Nacrtu Industrijske politike, s obzirom na značaj biznis sektora, očekuje njegov konstruktivan pristup i doprinos kako bi se na kvalitetan način ušlo u završnu fazu izrade ovog, strateški značajnog, dokumenta.

U informaciji o poslovnom ambijentu za rad MSP, koju je Odbor usvojio, prezentirane su aktivnosti državnih organa na unapređenju poslovnog ambijenta, kao i planovi razrađeni u dokumentima Vlade Crne Gore za naredni period.

Portal Analitika