"Miločer i Karađorđevići su ponovo - aktuelna tema. Ne na vrućem pijesku prorijeđenih kupača na Kraljičinoj i Kraljevoj plaži, uglavnom gostiju u zakupljenim objektima najpoznatijeg jadranskog ljetovališta, kojima se i ne priča istorija ovoga kraja, već u javnosti Srbije i Crne Gore. Jugoslovenska i srpska dinastija se uveliko pominje nakon odluke Višeg suda u Beogradu o rehabilitaciji kraljice Marije Karađorđević, po kojoj nosi ime manja miločerska plaža, dok je druga veća plaža, imenovana u narodu po njenom suprugu Aleksandru, kralju ujedinitelju", ističe se u članku.
Nasljednici dinastije Karađorđevića odavno pred crnogorskim pravosuđem biju bitku za povraćaj vrijedne imovine, posebno one u Miločeru. Princ Aleksandar II Karađorđević i Katarina Karađorđević i ostali nasljednici su preko advokata Đorđa Đurišića i Gorana Pajovića, podnijeli zahtjev 7. aprila 2005. da se vrati cjelokupna imovina Karađorđevićima u Crnoj Gori, koju pored ljetnjikovca, pomoćnih objekata i, zemljišta u Miločeru, vinograda, obora, vrtova, pašnjaka, u okolini, čine i plac sa rodnom kućom kralja Aleksandra na Cetinju, i dvorac "Ljeskovac" na Rijeci Crnojevića...
Komisija za povraćaj i obeštećenje opštine Budva je 2007. odbila zahtev Karađorđevića, a potom je, nakon prebacivanja nadležnosti na Regionalnu komisiju za povraćaj u Baru, ponovljena odluka budvanske komisije.
- I jedna i druga komisija su imale isto stanovište. Prvo je, naime, bilo da uopšte ne postoji akt o oduzimanju, odnosno tvrdili su da ne postoji crnogorski akt kojim je imovina oduzeta. Postavlja se pitanje ako ne postoji akt kojim je imovina oduzeta, na osnovu čega je država upisala na svoje ime imovinu u zemljišne knjige - pita se advokat Đurišić.
Karađorđevići su uložili žalbu drugostepenom organu - Ministarstvu finansija crnogorske vlade. Slijedi nezadovoljnima odlukom stav Upravnog suda, a ko bude nezadovoljan njegovom odlukom ima pravo zahtjeva za vanredno preispitivanje odluke na Vrhovnom sudu Crne Gore. Poslije toga može sudovati i Evropski sud za ljudska prava u Strazburu, što se i očekuje.
U više navrata u "Vili Miločer" je boravio Josip Broz. Odmarao je u šetnjama uz Kraljevu plažu, tu je i radio, dočekivao strane delegacije. U adaptiranom hotelu sada jedna od soba nosi njegovo ime. Novi menadžeri žele da pokažu gostima dio istorije druge Jugoslavije koja je ovde pisana. Ne, međutim, i nešto o onima koji su gradili vilu i stvarali prvu Jugoslaviju. Kralj Aleksandar je prvi put, kažu, posjetio Miločer nakon otvaranja obnovljene kapele na Lovćenu 1925. godine. I oduševio se Miločerom. Aleksandar je unuk crnogorskog kralja Nikole, sin njegove najstarije kćerke Zorke i kralja Petra Karađorđevića Oslobodioca.
Karađorđevićima je imovina oduzeta na sjednici Predsjedništva Prezidijuma Narodne skupštine FNRJ, 8. marta 1947. godine. U samom ukazu koji je potpisao Ivan Ribar stoji da im je oduzeto državljanstvo i konfiskovana cjelokupna imovina. Taj akt pod brojem 392 nalazi se u Arhivu Srbije.
Karađorđevići su ranih tridesetih godina kupili zemlju u miločerskom parku i okolini od mještana, o čemu postoje dokazi.
Ljetnjikovac u Miločeru, kojem sve do danas nije mijenjan eksterijer, poslije Drugog svjetskog rata pretvoren je u hotel koji je imao šezdesetak soba. Radio je u okviru nekadašnjeg "Montenegroturista", potom HTP "Budvanska rivijera". Ovo preduzeće i Vlada Crne Gore izdali su ga, zajedno sa gradom-hotelom Sveti Stefan, početkom 2007. godine kompaniji "Aman rizort" iz Singapura, koja ga je potom ustupila grčkoj firmi "Adrijatik propertis", koja njome gazduje. Hotel je adaptiran u "Vilu Miločer", tako što je dobila osam supermodernih apartmana.
Ugovor o zakupu je potpisan na 30 godina, a godišnja kirija za "Vilu Miločer" i Sveti Stefan iznosi 1,6 miliona eura. Grci su u međuvremenu tražili da im se zbog nepredviđenih radova na obnovi Svetog Stefana zakup produži na 42 godine, a kirija smanji za trećinu. Aneks je podržala Vlada, ali Skupština Crne Gore to nije aminovala, jer za takav "pečat" ne postoji potrebna poslanička većina.
Šta će dalje biti, hoće li Miločer stići u Strazbur ili će prije toga, u što se malo vjeruje, biti vraćen starim vlasnicima, ostaje da se vidi. Za sada "Vila" se izdaje bogatim turistima, a njeni apartmani ljeti imaju cijenu na dan i noć koja se kreće od 1.000 do 3.000 eura.
Crnogorska vlada je najavila velike radove u miločerskom parku, koji je svih decenija pod vlašću komunista bio sačuvan. Predviđa se, naime, adaptacija hotela "Kraljičina plaža", koji je građen ranih osamdesetih godina, i koji je takođe dat u zakup Grcima (zaključan je punih osam godina), ali i dogradnja pomoćnih objekata u parku, koje je podigla porodica Karađorđević.
Protiv ovakve namjere su odbornici opozicije u SO Budva, koji su spremili rezoluciju kojom traže da se ne zida i dograđuje u jedinstvenom parku, koji su podigli upravo Karađorđevići.