Zanimljivosti

Brza hrana ne samo da vas deblja, nego vas čini i glupima

Ako rješavate ukrštene riječi i sudoku te gledate kvizove nadajući se da ćete naučiti nešto novo, važno je da znate da svaka čokoladica ili čips može uništiti vaš trud.
Brza hrana ne samo da vas deblja, nego vas čini i glupima
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Studija koju su sproveli istraživači sa univerziteta u Oregonu i objavili u časopisu Neuroscience pokazuje da prehrana bogata mastima i šećerima može negativno uticati na "kognitivnu fleksibilnost" i na sposobnost da se prilagodimo na promjene.

Istraživanje je sprovedeno na laboratorijskim miševima, koji su konzumirali hranu s različitim nivoima masti i šećera, a potom su morali proći niz testova, poput laboratorije, kako bi se pratile promjene u njihovim mentalnim i fizičkim funkcijama.

Istraživači su posvetili posebnu pažnju bakterijama koje se nalaze u probavnom sistemu miševa iz svake kontrolne grupe.

"Bakterije mogu ispustiti spojeve koji djeluju kao neurotransmiteri, stimulisati živce ili imunološki sistem i time uticati na niz bioloških funkcija", pojasnila je Keti Magnuson, profesorica na fakultetu veterinarske medicine i glavna istraživačica Instituta Linus Pauling.

U četiri nedjelje, mentalne i fizičke sposobnosti miševa koji su konzumirali hranu s visokim udjelom masti i šećera počele su opadati, posebno kad bi se promijenila jedna ili više varijabli. Kao najvažniji činioc koji utiče na smanjenje moždanih funkcija identifikovane su bakterije u probavnom sistemu.

Ljudi tom dijelu svog tijela posvećuju više pažnje no ikada. Mljekarska industrija koristi termin "probiotik" kako bi svojim proizvodima privukle one koji teže zdravom načinu života, a naučnici sve više pažnje posvećuju milijardama bakterijama koje žive u probavnom sistemu.

Jedna od prvih studija koje su povezale crijevne bakterije s moždanim funkcijama sprovedena je u Centru Gail and Gerald Oppenheimer. U istraživanje su uključene tri grupe žena, jedna je konzumirala jogurte s dodatim probioticima svakodnevno tokom četiri nedjelje, druga je jela jogurte bez probiotika, a treća nije mijenjala ishranu. Grupe bez probiotika pokazale su loše rezultate u kognitivnim testovima, ali i u testovima povezanima s emocijama.

"Ovo istraživanje ukazuje na to da šećer i masti mijenjaju zdrave bakterijske sisteme, a to je jedan od razloga zašto je ta hrana štetna za nas", tvrdi Magnuson.

Izvor i foto: index.hr

Portal Analitika