Društvo

STEFANOVIĆ: Adekvatnom odjećom i ishranom zaštititi se od vreline

Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, Saša Stefanović, kazao je u izjavi za Portal Analitika da je uobičajen broj pacijenata koji ovih dana dolaze na pregled u Hitnu pomoć. On je dodao da su Podgoričani naviknuti na tropske dane i savjetovao svim hroničnim bolesnicima da redovno uzimaju terapiju i izbjegavaju izlaganje suncu u periodu od 10-17sati.
STEFANOVIĆ: Adekvatnom odjećom i ishranom zaštititi se od vreline
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

- Što se tiče pacijenata, godinama unazad nemamo povećan broj, zato što dnevno pregledamo oko 300 ljudi, samo u ambulanti, što je ogroman broj. Trenutno, kada su u pitanju stariji, hronični pacijenti, mogu reći da se ne javljaju u većem broju. Podgorica je poznata po vrućinama, a svake godine je sve manje tropskih dana, tako da nema povećanog broja pacijenata. U Hitnu pomoć dolaze samo ako su drastični simpomi u pitanju, kao npr. ukoliko su dugo boravili na suncu pa imaju pojavu toplotnog udara, kolapsa ili sličnih tegoba. U slučaju nekih blažih simptoma, pacijenti se javljaju Domovima zdravlja. Zbog toga kod nas nema povećanog broja pacijenata - pojasnio je Stefanović.

On je preporučio građanima da izbjegavaju direktno izlaganje sunčevim zracima i da nose pamučnu odjeću svijetlih boja.

- Preporuke građanima su da izbjegavaju direktno izlaganje sunčevim zracima u periodu od 10-17 sati, a ako moraju onda da nose adekvatnu obuću, odjeću od pamučnih materijala, poželjno bijele boje, da ima što duže rukave i nogavice, da pokriva veći dio kože. Takođe, preporučuju se šeširi sa velikim obodom da bi se zaštitila glava, kao i naočare od kvalitetnog stakla da se oči zaštite od štetnog UV zračenja - kazao je Stefanović za Portal Analitika.

sashas6jul

Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć napominje da treba voditi računa i o ishrani u ovim vrelim danima, pa je njegova preporuka unošenje što više tečnosti, prvenstveno vode, zatim, prirodnih voćnih sokova i nemasnih, slabo začinjenih obroka.

- Bitno je voditi računa i o ishrani u ovom periodu. Ona ne bi trebala da bude ljuta, masna, začinjena, dok obroci treba da su češći, a manji... bitno je piti običnu vodu, ona je najzdravija, potom, prirodne voćne sokove, a izbjegavati konzumiranje alkohola, gaziranih pića. Najosjetljivija grupa su ljudi sa hroničnim oboljenjima koji boluju od bolesti srca, disajnih puteva, koji imaju oboljenja bubrega i jetre, kao i oni koji imaju visok krvni pritisak - oni ne treba da izlaze napolje od 10-17 sati. Neophodno je i da redovno uzimaju terapiju - naglasio je Stefanović.

On turistima savjetuje da posebno zaštite svoju djecu nanošenjem preparata sa visokim zaštitnim faktorom.

- Jako je bitno napomenuti, naročito za turiste koji se nalaze na primorju, da su djeca najosjetljivija kategorija - da koža pamti opekotine od sunca, da se u kasnijem vremenu može razviti melanom kože, to je najteži oblik raka kože, pa SZO preporučuje - da se djeca nikako ne izlažu direktno sunčevim zracima u tom periodu. Ako moraju, onda da se zaštite od sunca preparatima sa visokim zaštitnim faktorom i da se nakon svakog izlaska iz vode opet namažu kremom. Bitno je da se ne daje djeci voda iz plažnih barova i kanistera, već samo voda iz vodovoda, kada se kupuju sokovi, obavezno provjeriti rokove na pakovanjima, da se ne bi inficirali i dobili trovanje - i kad je hrana u pitanju povesti računa, posebno prilikom kupovine mesa, dobro obratiti pažnju na boju, miris i ukus kako bi bili sigurni u ispravnost namirnica - zaključio je Stefanović.

 A.P.

Portal Analitika