SB je upozorila vlasti u Pekingu da bi se druga ekonomiji svijeta, ukoliko ne sprovede reforme bankarskog sistema, mogla oprostiti sa trodecenijskim ekonomskim uzletom, prenosi Capital.ba.
SB smatra da se sveprisutna kineska država previše miješa u aktivnost bankarskog sektora, što može imati presudnu ulogu sada kada ekonomija pokazije zabrinjavajuće znake usporavanja.
»Finansijska reforma će biti efikasna samo ako se otklone iskrivljeni podsticaji i loše upravljačke strukture, čije odluke pogađaju to kako se finansijska sredstva prikupljaju i raspodjeljuju. Fundamentalno preoblikovanje uloge države u finansijskom sistemu je od suštinskog značaja«, navodi se u izvještaju SB.
Kineska Vlada ima efektivnu kontrolu nad skoro 95 odsto aktiva banaka, u poređenju sa 74 odsto državne kontrole u Indiji i oko 40 odsto u Rusiji i Brazilu, prema računici SB.
Kao rezultat toga, državnim preduzećima je omogućeno da dobiju neproporcionalno veliki dio raspoloživih kredita na račun malih i srednjih preduzeća, posebno u privatnom sektoru .
Veliki broj preduzetnika lišenih mogućnosti da dobiju pozajmice okreću se privatnom biznisu, u kome su finansijska sredstva potpuno netransparentna. Finansiranja iz sijenke uzelo je maha u Kini u posljednjih nekoliko godina.
Lokalne vlasti koje žele da po svaku cijenu podstaknu privrednu aktivnost u sve težim ekonomskim okolnostima, pozajmljuju ogromne svote novca, investrajući ih u velike infrastrukturne projekte i zidaju impozantne javne građevine. To je veoma loše sada, kada Vlada pokušava da uveća privrednu aktivnost.
Privredni rast Kine je u prva tri mjeseca ove godine smanjen na sedam odsto, poslije najnižeg rasta bruto društvenog proizvoda u posljednjih skoro četvrt vijeka od 7,4 odsto, koji je zabilježen u prošloj godini.
SB je predvidjela privredni rast Kine u narednoj godini od sedam odsto, a u 2017. od 6,9 odsto.
- Portal Analitika/
- Abiznis /
- Svjetska banka traži pokretanje bankarskih reformi u Kini
Svjetska banka traži pokretanje bankarskih reformi u Kini
Svjetska banka (SB) tražila je od Kine da udvostruči napore kako bi reformisala finansijski sektor u kojem dominiraju državna preduzeća.
Portal AnalitikaIzvor