Kako je saopšteno iz RCUD, navedenom Uredbom su na potpun način bila uređena pitanja u pogledu obuke i osposobljavanja lica za ronjenje, sticanje sertifikata, područja na kojima se ne mogu izvoditi te aktivnosti u cilju bezbjednosti ili zaštite određenih lokaliteta, način vršenja kontrole i dr., stavljanje van snage ovog propisa ima velike posljedice, s obzirom da je ova izuzetno značajna oblast ostala neuređena.
„Jedina smo država u Mediteranu koja ni jednim propisom nije uredila izuzetno bezbjednosno značajnu oblast izvođenja komercijalnog i rekreativnog ronjenja i drugih pitanja važnih u ovoj oblasti, a koja se tiču pravne uređenosti zaštite lica, imovine i podvodnih dobara na moru, podmorju i unutrašnjim vodma“, navodi se u saopštenju RCUD.
Oni ističu da je kulturno nasleđe pod vodom, kao nacionalni interes, prepušteno organizovanim grupama pljačkaša i pojedinaca sa najmodernijom tehnikom, koji su nam mnoga hidroarheološka područja gotovo već potpuno opustošili.
„Kako se arheološki eksponati neprocjenjive vrijednosti iznose iz Crne Gore najbolje odslikava priča u objavljenom tekstu hrvatskog časopisa “SCUBALIFE” iz kojeg citiramo: “Neke predmete obojali su zelenom bojom radi “lakšeg” prijevoza preko granice. Neko od aktera ove krađe prošle godine je zaustavila slovenska policija i u vozilu pronašla stare brodske predmete svježe obojene, za koje su ronioci tvrdili da su suveniri koje su kupili u Crnoj Gori”. Javnosti dajemo na uvid originalni tekst i potrebna nam je pomoć medijskih poslenika koji će porazmisliti na ovu temu i uvidjeti koliko je opšte-značajna ova oblast“, napominju iz RCUD.
On navode da je crnogorska obala nakon ukidanja navedene Uredbe pretvorena u odredište velikog broja ronilaca turista, koji predstavljaju novu i vrlo značajnu granu posebnih oblika turizma, u kojoj su, nažalost, jasno vidljivi tragovi crnog ronilačkog biznisa koji se, pored pljačke kulturnog nasleđa sa dna mora, ogleda i u činjenici da inostrana privredna društva ili pojedinci koji u crnogorskim vodama ilegalno izvode podvodne radove za potrebe stranih i domaćih kompanija, mimo evidencije odgovarajućih poreskih službi.
„Vršenje podvodnih aktivnosti, uz upotrebu ronilačke opreme i sredstava za disanje ispod površine vode, u svim državama uređeno je zakonskim propisima, jer su ovi poslovi od posebnog značaja, prije svega zbog bezbjednosti lica koja izvode ronjenje, bezbjednosti infrastrukturnih objekata pod vodom, plovnih objekata, luka, marina i drugih objekata na moru i unutrašnjim vodama“, zaključuje se u saopštenju za medije RCUD.