Istraživači Muzeja Vasile Parvan i Geografskog fakulteta u Jašiju pronašli su pored puta, u okrugu Vasluji, čeljusnu kost dugu 66 santimetara, butnu kost, djelove karlice i kljova, kao i devet dobro očuvanih zuba, od kojih jedan veličine 12 santimetara, javlja Tanjug.
„Ovo je izuzetno važno otkriće, rezultat višegodišnjih istraživanja. Nadamo se da ćemo naći još elemenata i da ćemo moći da rekonstruišemo više od 50 odsto skeleta životinje“, objasnio je Laurentiu Ursaki, jedan od istraživača koji je učestvovao u analiziranju iskopina.
Njegov kolega Bogdan Ratoi precizirao je da je fosil star sedam miliona godina, što dokazuje prisustvo vulkanskog piroklastičnog materijala.
Posljednjih godina u ovoj oblasti su pronađeni i fosili predaka bizona i nosoroga.
Sličan primjerak deinoterijuma pronađen je 1894. godine, takođe u okrugu Vaslui, i danas je izložen u Muzeju Grigore Antipa u Bukureštu.
Deinoterijum (strašna zvjer) je bio rod divovskih praistorijskih predaka današnjih slonova koji se pojavio u miocenu i postojao do ranog pleistocena. Imao je kraću surlu i kljove u donjoj vilici povijene nadole.
Mužjaci su bili visoki 3,5 do 4,5 metara, dok su veći primjerci dostizali i do pet metara. Procjenjuje se da im je težina bila između pet i 10 tona, pa do 14 tona za najkrupnije mužjake.
Deinoterijum je naseljavao Aziju, Afriku i Evropu.
Izvor i foto: rts.rs