Abiznis

Dubljević: Nema roka za odluku o tome ko će tražiti naftu

Rokovi za izbor ponuđača kome će se dodijeliti koncesija za istraživanje nafte u crnogorskom podmorju nijesu definisani u zakonu ni tenderskoj dokumentaciji, zbog čega se ne može govoriti o njihovom prolongiranju, saopštio je pomoćnik ministra ekonomije, Vladan Dubljević.
Dubljević: Nema roka za odluku o tome ko će tražiti naftu
Portal AnalitikaIzvor

On je Vijestima rekao da početak istraživanja ne zavisi samo od dinamike u Ministarstvu ekonomije, posebno ako se ima u vidu da će se o ugovorima izjasniti Vlada i Skupština.

Na tender su stigle tri ponude koje su poslali konzorcijumi od po dvije kompanije. Prvu su dali Marathon iz Teksasa i OMV iz Beča, drugi ENI iz Italije i Novatek iz Moskve, a treću grčko-engleski konzorcijum Energean Oil&Gas i Mediterranean Oil&Gas.

Tender je raspisan krajem jula 2013, a zatvoren je 15. maja prošle godine.

"Ono što su naša očekivanja je da bi istraživanja mogla da počnu do kraja godine. U pojedinačnim izjavama i saopštenjima iskazano je optimističko očekivanje da bi cijeli proces mogao da se završi u roku od devet mjeseci", rekao je Dubljević za Vijesti.

Međutim, kako se radi o složenom i komplikovanom tenderskom procesu koji se prvi put radi u Crnoj Gori, a i u širem regionu, on nije završen u roku. U tom procesu, kako je ocijenio, vrijeme igra manju ulogu u odnosu na kvalitet projekta.

"Želimo da budemo sigurni da će izbor kompanija, podjela teritorije, izbor obaveznog radnog programa obezbijediti kvalitetan način valorizovanja ugljovodoničnog potencijala podmorja Crne Gore", objasnio je Dubljević.

Na pitanje da li je Ministarstvo ekonomije uspjelo da definiše bolje ponude nego što su bile u momentu dostavljanja i ako jeste šta je novo, Dubljević je odgovorio da se ne pregovara o finansijskim, već i o drugim obavezama.

"Tu se prije svega misli na zahvat istraživačkih radova, zatim na prostor koji će biti obuhvaćen istraživanjem i na što veći broj ugovora. I o svemu tome pregovaramo sa šest kompanija", objasnio je Dubljević.

On je dodao da su finansisjki dio regulisali zakonom gdje je precizirano da od 63 do 68 odsto neto profita naftnih kompanija u fazi eksploatacije ide državi, pa to ne može da bude predmet pregovora.

Dubljević je zaključio da je akcenat vrednovanja ponuda stavljen na dio o tome kako će naftne kompanije raspolagati crnogorskim ugljovodoničnim resursom ako bude otkriven.

Portal Analitika